Dieta "E preferuar": një menu për çdo ditë me receta për një javë nga produkte të thjeshta

Shumë njerëz kanë humbur peshë pasi kanë provuar dietën "E preferuar". Në vetëm një javë, ata arritën të humbnin peshë - pa pasoja dhe mundime.

Cili është thelbi i dietës

Për 7 ditë, duhet të alternoni ditët me ushqim me ditë vetëm me lëngje. Ushqimi zgjidhet sipas parimit të të ushqyerit të veçantë. Fillimisht hanë vetëm perime, pastaj fruta, pastaj proteina.

Yndyrnat dhe karbohidratet komplekse janë praktikisht të përjashtuara nga dieta. Përmbajtja kalorike e ushqimit është e ulët, kështu që respektimi i rreptë i ndalimeve në mënyrë të pashmangshme zvogëlon peshën.

Si të hani gjatë një diete

Kjo është vetëm shtatë ditë, secila prej të cilave shkarkon gradualisht trupin. Ndryshimet ditore të të ushqyerit - kjo vendos një detyrë të re për trupin, zgjidhja e së cilës kërkon shumë energji. Secili nga llojet e listuara të ushqimit kërkon prodhimin e një kompleksi të caktuar enzimash. Stresi i tillë i lehtë e detyron trupin të përdorë në mënyrë aktive energjinë e ruajtur në yndyrën e trupit.

Ushqimi i preferuar konsiderohet i pabalancuar. Prandaj, dieta përdoret për periudha të shkurtra javore me ndërprerje. Për një kalim më të këndshëm të ciklit të humbjes së peshës, rekomandohet të ndiqni disa rregulla të thjeshta:

 • plotësoni ushqimin me minerale dhe komplekse vitaminash;
 • vizitoni rregullisht ajrin e pastër;
 • kryeni ushtrime të realizueshme ose rrisni aktivitetin tuaj në një mënyrë tjetër;
 • pini më shumë - por jo menjëherë para ose pas ngrënies.

ditë të alternuara

 1. Fillon pasdite me një pije.
 2. Perimet.
 3. Të nesërmen në lëngje.
 4. Frutat.
 5. Dita e pirjes.
 6. ketrat.
 7. Dita e fundit është e përzier.

Çfarë pini gjatë dietës?

Uji konsiderohet si pija kryesore gjatë dietave, por lëngjet mund të jenë më të ndryshme.

 • Kefir - çdo përmbajtje yndyre. Gjatë dietës, yndyrnat janë në mungesë, kështu që një gotë kefir yndyror do t'ju mbajë të ndiheni mirë. E njëjta gjë vlen edhe për pirjen e kosit dhe pijeve të tjera me acid laktik.
 • Qumësht - kjo pije nuk është e përshtatshme për të gjithë të rriturit. Duhet të konsumohet i ngrohur, të paktën në temperaturën e dhomës.
 • Lëngjet - ato përgatiten në mënyrë të pavarur. Lëngjet e blera shpesh përbëhen nga ngjyra dhe shije me sheqer të shtuar. Lëngu i bërë në shtëpi konsumohet pa aditivë. Nëse është bërë nga mollë të tharta jeshile ose agrume, rekomandohet të shtoni ujë për të ulur aciditetin.
 • Lëngjet e mishit - nga mishi pa dhjamë: pulë, gjeldeti, thëllëza.
 • Ujë mineral ende.
 • Komposto dhe puthje të lëngshme - me një sasi minimale sheqeri.
 • Çaj, kakao - pa sheqer të shtuar.
 • Kafe - pak nga pak, pa sheqer.

Nuk është e nevojshme të pini 2 litra. Kjo është një vlerë mesatare që nuk është e përshtatshme për të gjithë. Rekomandohet të llogarisni vetë pragun e konsumit të ujit - kjo është pesha e shumëzuar me 30 ml.

Sasia e llogaritur e ujit rritet:

 • në temperaturë, ftohje;
 • në mot të nxehtë, me djersitje të bollshme;
 • çrregullime gastrointestinale, të shoqëruara me diarre (kjo dehidraton trupin).

Lëngjet supozohet të pihen në pjesë të vogla, vetëm kur keni etje ose për të mbytur urinë. Pirja e tepërt është po aq e keqe sa të mos pini mjaftueshëm.

Catering për javën

Kjo dietë nuk është shumë e zakonshme. Tre ditë nga shtatë ushqimet zëvendësohen me pije dhe lëngje mishi. Ky është një shkarkim i shkëlqyer i trupit, duke pastruar veshkat.

Dita e parë, e tretë dhe e pestë janë për pije.

Një shumëllojshmëri perimesh dhe frutash për dietën e preferuar.

Si të përdorni pijet në mënyrë korrekte

Nuk ka kufizime për sasinë e lëngjeve në këtë ditë. Pjatat kryesore në këtë ditë janë:

 • çaj;
 • supa të ngrohta;
 • kefir (kos, qumësht i pjekur i fermentuar).

Përmbajtja kalorike për një ditë pije - 1500 kcal. Lëngjet e gatshme nga dyqani dhe pijet e gazuara përjashtohen menjëherë nga menyja - ato përmbajnë shumë sheqer dhe aditivë.

Nëse puthjet përfshihen në menu, atëherë do t'ju duhet të duroni një rezultat më modest, sepse ato janë gatuar në niseshte, gjë që rrit përmbajtjen e kalorive. Në të njëjtën kohë, pelte ngopet mirë dhe e bën më të lehtë durimin e ditëve të pirjes.

Lëngjet përgatiten para konsumimit, por këshillohet hollimi i tyre me ujë. Lëngjet e freskëta me tul përmbajnë shumë sheqerna. Plus, frutat e grimcuara nuk mund të quhen të pijshëm, kështu që ato gjithashtu hollohen me 50% ujë.

Pija kryesore në këtë ditë është uji. Mund të injektohet me limon, xhenxhefil, nenexhik, tranguj. Lejohet të shtohet një sasi e vogël mjalti.

Ndërsa hani ushqim të lëngshëm, është e padëshirueshme të ekspozoni trupin ndaj stresit të shtuar. Rekomandohet të shtyni stërvitjen, vrapimin, punën e vështirë fizike. Të pamësuar me të, mund të shfaqen marramendje, dobësi, përgjumje.

Dita e parë është për pije.

Perimet - dita 2

Lista e perimeve nuk përfshin patatet për shkak të përmbajtjes së lartë të niseshtës. Për të njëjtën arsye, avokadot dhe perimet e ngjashme të pasura me niseshte dhe yndyrna bimore nuk janë në listën e ushqimeve të rekomanduara.

Sallatat, zierjet dhe gatimet e ziera rekomandohet të konsumohen pa kripë. Për të reduktuar nevojën për kripë në ushqim, rekomandohet përdorimi i lëngut të limonit. Përjashtohen majoneza, salcat e gatshme dhe ketchup.

Një pjesë e vetme - jo më shumë se 300 g. Mund të uleni në tryezë jo më shumë se 5 herë. Përmbajtja kalorike në ditë është 1000 kcal.

Opsioni më i shëndetshëm i ushqimit në këtë ditë janë sallatat e freskëta. Pa kripë, me përbërës natyralë, të kalitur me vaj vegjetal. Megjithëse trajtimi termik i perimeve është i lejuar, kjo nuk duhet të hiqet - është e rëndësishme të mbani mend se temperatura e lartë jo vetëm që prish vitaminat dhe komponimet e dobishme, por gjithashtu zvogëlon sasinë e energjisë që një person merr.

Përbërësit idealë për një sallatë janë kastravecat, lakra, domatet, karotat.

Nuk mund të skuqeni në vaj, por mund të zieni, me avull.

Pas perimeve - një ditë tjetër pa ushqim, vetëm në pije.

Fruta - dita e katërt

Nuk ka kufizime, ndaj dita kalon lehtësisht.

Ju mund të hani çdo manaferra dhe fruta, por mundësisht në përputhje me disa rekomandime.

 • Ananasi dhe grejpfruti janë frutat më të mira për humbje peshe. Ato përmbajnë një kompleks substancash që aktivizojnë metabolizmin.
 • Mollët janë një mjet për të marrë të gjithë elementët gjurmë të nevojshëm, veçanërisht hekurin, si dhe për të përmirësuar funksionimin e organeve të tretjes.
 • Një tufë rrushi është një mënyrë e shkëlqyer për të ngopur trupin me energjinë e nevojshme dhe një kompleks vitaminash. Rekomandohet të hahet me kocka, duke i përtypur mirë.
 • Një banane do t'ju ndihmojë të qëndroni në një humor të mirë - në fund të fundit, ajo përmban një numër të madh elementësh që kontribuojnë në prodhimin e hormonit të lumturisë, serotoninës. Plus, puna e stomakut do të përmirësohet, uria nuk do të mundojë.

Rrushi dhe bananet janë shpesh në listën që nuk duhet bërë në shumë dieta, por jo në këtë. Prandaj, mund të përgatisni një sallatë ushqyese me banane, me rrush dhe të kënaqeni me suplementin.

Duhet të hani çdo 2-3 orë. Vëllimi ditor i frutave është 2. 5 kg.

Të nesërmen pas ditës së frutave janë pijet.

Ketrat - dita e gjashtë

Dieta përbëhet nga ushqime proteinike me origjinë bimore ose shtazore.

Planifikoni pesë vakte në ditë me porcione të vogla. Shtesat e karbohidrateve në pjata janë rreptësisht të kufizuara. Marrja e proteinave në trup do të ndihmojë në plotësimin e deficitit dhe gjenerimin e energjisë së mjaftueshme për aktivitet.

Proteina kërkon shumë lëngje për t'u tretur. Këshillohet të pini ujë të pastër, duke kufizuar çajin dhe kafenë.

Produktet për këtë ditë:

 • mish i lehtë - pulë, gjeldeti, lepur;
 • midhje dhe prodhime të tjera deti;
 • vezë të forta;
 • peshk;
 • kos pa ngjyra, shije dhe sheqer;
 • gjizë, qumësht.

Të gjitha produktet përdoren të freskëta ose të ziera. Përdoret gatimi me avull. Skuqja me vaj është e përjashtuar.

Ushqimet e pasura me karbohidrate nuk përfshihen në dietë.

Trupi është i ngopur me proteina - është një burim energjie dhe materiali ndërtimor.

Dita e fundit - bilanc

Kjo ditë karakterizohet edhe nga liria dhe ngopja. Lejohet përdorimi i të gjitha produkteve të lejuara në ditët e mëparshme:

 • perime;
 • frutat;
 • produkte proteinike;
 • pijet.

Produktet kombinohen në mënyra të ndryshme, si pjesë e sallatave dhe pjatave të tjera. Duhet të hani disa herë gjatë ditës, pa e tepruar, në pjesë të vogla.

Ushqimi i ditës së shtatë mund të përsëritet më tej - kjo do të konsolidojë rezultatin e arritur. Disa ditë pas një diete me një dietë kaq të ekuilibruar me perime, fruta dhe proteina është një dietë më vete dhe mund të ulë peshën. Mund të krahasoni - sa kg do të largohen gjatë një diete dhe gjatë një vakti javor sipas rregullave të ditës së shtatë.

Shembull i menusë për daljen nga dieta

 • Në mëngjes - bollgur në ujë ose disa vezë të ziera fort.
 • Pasdite - supë me perime, një copë pule me perime.
 • Në mbrëmje - sallatë.

Sulmet e urisë shtypen me një gotë kefir ose kos, fruta, perime. Ata pinë shumë ujë.

Rregullat e dietës

Sistemi i preferuar i të ushqyerit është projektuar për 1 ose 2 javë. Nga produktet e përshkruara për konsum në ditë të caktuara, ata përbëjnë menunë e tyre: bëjnë sallata, prerje, zierje.

 • Ditët me pije janë të vështira, duhet të ushtroni vullnet.
 • Kripa dhe sheqeri përdoren minimalisht. Sheqeri është më mirë të eliminohet fare ose të zëvendësohet me mjaltë. Kripa lejohet të shtohet pa shkuar përtej normës (kjo është një lugë çaji pa një rrëshqitje).
 • Ushqimi është i kalitur me një sasi të vogël kripe dhe një pjesë simbolike të vajit vegjetal. Rekomandohet të shtoni lëng limoni në sallata, ndihmon për të kapërcyer dëshirën për kripë. Ndalohet aromatizimi i ushqimeve me majonezë dhe salca të gatshme. Kosi dhe yndyrat me origjinë shtazore janë gjithashtu të ndaluara.
 • Nuk lejohet konsumimi i alkoolit. Përjashtim është një version i vështirë i dietës suaj të preferuar, në të cilën menyja plotësohet me verë të kuqe të thatë ditën e fundit.

Dieta e preferuar për ata që duan të tregojnë vullnet

Nëse rezultatet e marra pas menusë standarde nuk janë shumë të këndshme, mund të provoni një opsion më të vështirë. Ata që tregojnë durimnë 7 ditë duhen deri në 10 kg.

Orari i vakteve

 1. Dy ditët e para janë me lëngje. Lejohen vetëm dy pije: ujë i pastër dhe kefir. Nuk ka kufizime.
 2. Dita e tretë është në mollë. Lejohet zëvendësimi i tyre me portokall. Pirja e pakufizuar.
 3. Tre ditët e ardhshme - në pulë. Ata hanë vetëm gjoks pule të zier, pa kripë dhe erëza.
 4. Dita e shtatë - në verë të kuqe të thatë.
 5. Pjesët duhet të jenë të vogla, dhe për të mos vuajtur nga uria, duhet të hani çdo 3-4 orë.
 6. Kompleksiteti i dietës është në përmbajtjen e ulët kalori të dietës, kështu që rekomandohet të përjashtohen paraprakisht ushqimet me kalori të lartë.
 7. Mos e vendosni veten nën stres fizik. Është më mirë të kaloni një dietë, veçanërisht ditët e pirjes, në qetësi relative: kufizoni veten në shëtitje në ajër të pastër. Stërvitje të lehta pa lodhje. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse vërehet dobësi, humbje e forcës.
 8. Bouillons janë një domosdoshmëri. Ato janë ushqyese dhe ju ndihmojnë të kaloni ditën tuaj të pijes me më pak stres.
 9. Rekomandohet të përjashtoni plotësisht salcat dhe lëngjet e gatshme nga dieta - ato përmbajnë shumë aditivë: përmirësues të shijes, aromatizues, ngjyra, si dhe sheqer dhe kripë.
 10. Në një ditë proteinash, është më mirë të përqendroheni te mishi dhe peshku, pasi produktet e qumështit përmbajnë laktozë, e cila redukton shkallën metabolike.
 11. Në fund të dietës, rekomandohet të zvogëloni sasinë e ushqimeve me kalori të lartë - kjo do të kursejë rezultatin.
 12. Dieta javore përsëritet çdo dy deri në tre muaj. Kurset e gjata mbahen një herë në vit.
 13. Ju mund të hani sipas këtij sistemi për më shumë se 2 javë vetëm me besim të plotë në shëndetin tuaj, nëse ndiheni mirë, nuk ka sëmundje kronike.
 14. Për të ruajtur ekuilibrin në trup, mund të merrni vitamina dhe komplekse minerale. Përveç kësaj, një lugë tërshërë përfshihet në dietë - kjo është një mënyrë për të furnizuar trupin me fibra delikate. Kjo do të parandalojë dispepsi dhe kapsllëk. Për të njëjtin qëllim, përdoret krunde.
 15. Për të pirë me lehtësi normën ditore të ujit, rekomandohet të bëni limonada, pije me xhenxhefil. Ëmbëlsohen me pak mjaltë.
 16. Nga perimet është më mirë të zgjidhni lloje të pasura me fibra. Asimilimi i tyre kërkon më shumë energji sesa përmbajnë. Kështu, sallatat dhe prerjet do të zvogëlojnë përmbajtjen kalorike të dietës, plus fibrat bimore japin një ndjenjë të ngopjes afatgjatë.

Këshilla

Pse duhet të provoni dietën tuaj të preferuar

Me qëndrimin e duhur, rutina e përshkruar sjell rezultate. Shumë njerëz kanë arritur të heqin dorë nga humbja e peshës dhe të fillojnë të humbin peshë.

Ditë të tëra në ushqim të lëngshëm, ndryshimi i vazhdueshëm i natyrës së produkteve e detyron trupin të ndryshojë përbërjen e enzimave të prodhuara. Kjo rezulton në konsum shtesë të energjisë.

Është kjo dietë që ju ndihmon të ndjeni vërtet vullnetin tuaj. Nëse dëshironi, mund ta vendosni veten në mënyrë që ditët e pirjes të kalojnë lehtësisht dhe pa u vënë re, dhe porcionet e mishit dhe perimeve do të fillojnë të ulen pa asnjë mundim.

Kostot e ushqimit janë të ulëta. Përgatitja e sallatave dhe supave të lehta kërkon pak kohë.

Edhe pas një jave të një diete kaq diskrete të veçantë, pamja përmirësohet, lëkura bëhet e freskët, flokët shkëlqejnë.

Argumentet kundër dietës

Ka pak dobësi në dietën tuaj të preferuar.

Mungesa e motivimit mund të çojë në periudha të rënda urie. Ju mund ta rregulloni këtë duke i ofruar vetes aktivitete në të cilat do të jetë interesante të kaloni. Kefiri ose kosi e mbytin mirë urinë, nuk ka kufizime.

Nëse bëni dietë shumë shpesh, atëherë humbja e muskujve ka të ngjarë. Rreziku i përkeqësimit të sëmundjeve kronike gastrointestinale rritet.

Në të njëjtën kohë, një çekuilibër i lehtë në të ushqyer ndihmon për të hedhur një vështrim të ri në uljen e nevojës për sasi të mëdha ushqimi.

Kush nuk dëshiron të humbasë peshë në këtë sistem

Jo të gjithë mund ta përdorin këtë dietë pa efekte anësore. Një kundërindikacion absolut është shtatzënia dhe laktacioni - këto periudha të jetës së një gruaje përjashtojnë plotësisht refuzimin e ushqimit për të humbur peshë. Si dhe:

 • presion i paqëndrueshëm i gjakut, hipertension ose hipotension;
 • probleme me zemrën, veshkat;
 • diabeti;
 • shkelje në traktin e tretjes;
 • stërvitje fizike aktive;
 • gjendje stresuese, mbingarkesë nervore;
 • trauma ose operacioni i kaluar.

Opinionet dhe komentet

Dieta është mjaft e lehtë për t'u toleruar. Nëse dëshironi, mund të bëni një menu të shijshme dhe të larmishme, duke përdorur një listë të gjatë perimesh dhe frutash.

Çfarë thonë ekspertët

Mendimet e nutricionistëve janë të ndara. Disa janë të sigurt se dieta është mjaft efektive dhe mund të ndihmojë edhe me obezitet të konsiderueshëm.

Të tjerë besojnë se shumica e dietave të postuara në internet janë të dëmshme për shëndetin. Rezultati i tyre është pesha, e cila normalizohet duke reduktuar jo dhjamin, por masën muskulore. Dieta e preferuar nuk bën përjashtim. Plus, të ngrënit çdo ditë të dytë për shumë specialistë duket thjesht qesharake dhe absurde.

Çfarë mendojnë përdoruesit

Përdoruesit janë më pozitivë. Shumë prej tyre kanë humbur peshë pa shumë mundime dhe kanë vënë në funksion sistemin e energjisë.

 • Ata vërejnë një rënie të vazhdueshme të peshës, si dhe një humor mjaft të gëzuar.
 • Shumica nuk shfaqën dobësi as në ditët e pirjes.
 • Lakra, panxhari dhe perimet e tjera, frutat, pula janë të lira. Është e lehtë të krijosh një menu të shijshme nga produktet e lejuara.

Më poshtë janë rishikimet dhe rezultatet e njerëzve që vërtet ndryshuan pamjen e tyre pas përdorimit të sistemit të ushqyerjes Lyubimaya.

 • "Asnjë dietë e vetme nuk dha një rezultat të tillë - humba 7. 5 kg. Dhe është e lehtë - edhe në ditët e pirjes, ndihesha normale. Dhe vërtet nuk doja të haja".
 • "U deshën gati 5 kg, madje e shkela edhe orarin. Hani mollë në ditët e pirjes. Dhe pastaj hëngra për 2 javë të tjera sipas rregullave të ditës së fundit, kur gjithçka është e mundur. Unë ende ha kështu pothuajse gjatë gjithë kohës, më pëlqen. kilogramët e humbur nuk u kthyen.
 • "Vendosa të provoj të humbas kilogramët e tepërt, duke parë gruan time. Ajo humbi 8 kg me dietën e saj të preferuar. Edhe ai rrinte, duronte, vetëm pinte e nuk hante. Si rezultat, pas përsëritjes së tretë të dietës, 6 kg u zhdukën. Përsëritet pas 2-3 muajsh. Dhe pastaj u mësova aq shumë me të sa tani nuk ha një herë në javë, pi vetëm çajra dhe lëngje mishi.