Dieta e Dukanit

Interesi për dietën Ducan sot është shumë herë më i madh se interesi për kufizime të tjera dietike në modë.

humbje peshe në dietën Ducan

Veçori e dietës është se është e vështirë ta quash atë një kufizim. Një dietë, pas së cilës ndihmon për të hequr qafe dhjetëra kilogramë, nuk rezulton të jetë aq e vështirë, rraskapitëse, dëshpëruese për trupin sesa alternativat ndaj tij.

Dieta është emëruar pas një mjeku francez, një neurolog nga trajnimi, por një nutricionist nga profesioni. Pierre Dukan me të vërtetë ishte i specializuar në neurologji derisa një mik i ngushtë iu afrua me një kërkesë për të zhvilluar një dietë për humbjen e peshës. Rezultatet ishin aq mbresëlënëse sa Ducan vendosi seriozisht të zhvillonte parimet themelore të konceptit të tij të të ushqyerit të shëndetshëm dhe prezantoi të gjitha zhvillimet për publikun në librin "Unë nuk mund të humbas peshë". Në vitin 2000, manuali u shit në një numër të madh. Sot, midis klientëve të rregullt të Ducan janë Jennifer Lopez, Penelope Cruz dhe shumë të famshëm të tjerë në botë.

Cila është dieta gjeniale e Ducan?

Ushqimi në përputhje me dietën Dukan lejon jo vetëm të heqni qafe paund shtesë, por gjithashtu siguron një efekt afatgjatë, domethënë pesha nuk kthehet sa më shpejt që një person lejon veten të relaksohet. Sekreti kryesor i dietës është se nuk ka nevojë të relaksoheni pas saj, sepse vetë respektimi i saj nuk përfaqëson kufizimet më të rrepta. Thjesht duhet të kompozoni dietën tuaj në mënyrë të tillë që të bazohet në ushqime me pak karbohidrate dhe me shumë proteina. Pasuesit e dietës Ducan, në përputhje me rrethanat, privohen nga një ndjenjë tjetër e pakëndshme, ndjenja e urisë, e kombinuar me një ndjenjë faji për çdo devijim më të vogël nga rregulli.

Mos supozoni që dieta Ducan është plotësisht e thjeshtë, ajo gjithashtu i bindet disa parimeve. Në përputhje me to, ndërtohen fazat e respektimit të dietës.

Katër fazat e dietës

Sistemi i energjisë Dukan përfshin disa faza.

Faza e parë: "sulm"

Qëllimi i fazës së parë të dietës është të heqim qafe kilogramët sa më shpejt që të jetë e mundur. Humbja e shpejtë e peshës sigurohet nga një dietë me proteina të larta. Ushqimet e pasura me proteina kanë një strukturë komplekse, për tretjen e tyre trupi harxhon më shumë kalori sesa merr, kështu që rezervat e depozituara më parë digjen.

Kohëzgjatja e kësaj faze zgjat maksimumi një javë, varësisht nga sa paund shtesë keni. Nëse pesha e tepërt është deri në 5 kg, "sulmi" duhet të zgjasë 1-2 ditë, nëse duhet të humbni 5-10 kg, atëherë "sulmi" do të zgjasë deri në 5 ditë, dhe nëse 10 ose më shumë kilogramë, atëherë kohëzgjatja e fazës do të jetë 5-7 ditë.

Faza e dytë: "lundrimi"

Qëllimi i fazës së dytë të dietës është të arrini peshën tuaj optimale, e cila nuk ka pse të korrespondojë me trendet e modës. Një person duhet të jetë i qetë në peshën e tij, nuk duhet të ndiejë peshë, vështirësi në të qënë dhe gjatë sforcimit fizik, ndërsa nuk është aspak e nevojshme të arrihet idealja "90-60-90". Në këtë fazë, është e lejueshme të diversifikohet dieta e produkteve proteinike me perime, me përjashtim të atyre që përmbajnë një normë të lartë të karbohidrateve (patate, bizele, etj. ).

Kohëzgjatja e kësaj faze korrespondon me llogaritjen e mëposhtme: për çdo kilogram të rënë gjatë "sulmit" duhet të ketë një javë "lundrim". Për shembull, nëse në fazën e parë të dietës Ducan ishte e mundur të hiqni qafe 12 kilogramë peshë të tepërt, atëherë faza e dytë do të jetë 12 javë.

Faza e tretë: "konsolidimi"

Qëllimi i fazës së tretë të dietës është konsolidimi i rezultatit të arritur. Shtë e nevojshme që gradualisht të arrihet në një dietë të ekuilibruar, me një larmi më të madhe ushqimesh nga sa ishte lejuar më parë. Kjo fazë përfaqëson periudhën kohore kur trupi mësohet me peshën e re, por në të njëjtën kohë eleminohet kufizimi i të ushqyerit. Pershtë e lejueshme të përfshini fruta, bukë, produkte qumështi me yndyrë, drithëra, ëmbëlsira në dietë.

Kohëzgjatja e kësaj faze korrespondon me llogaritjen: 10 ditë për 1 kilogram të rënë për të gjithë kohën e mëparshme. Për shembull, nëse gjatë fazave të para dhe të dyta të dietës Ducan ishte e mundur të humbisni 15 kilogramë peshë të tepërt, atëherë faza e tretë do të zgjasë 150 ditë, domethënë pak më pak se 5 muaj.

Faza e katërt, e fundit: "stabilizimi"

Thelbi i "stabilizimit" në dietën Ducan është t'i lejoni vetes një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar, të shmangni kufizimet sa më shumë që të jetë e mundur, por në të njëjtën kohë të mos merrni peshë të tepërt. Një formë e mirë e trupit do të ruhet, sipas Ducan, nëse një person i përmbahet ushqimit të duhur dhe një jetese aktive në të ardhmen vazhdimisht.

Në këtë fazë, ju mund ta diversifikoni plotësisht dietën tuaj (brenda arsyes), duke iu përmbajtur vetëm tre rregullave:

 • një herë në javë rregulloni një "sulm" për trupin, ndiqni menunë e asaj faze;
 • hani 3 lugë gjelle çdo ditë. krunde tërshëre;
 • jepni përparësi për kohën e lirë aktive, të paktën merrni shkallët kur ka një mundësi për të hipur në ashensor.

Faza e "stabilizimit" zgjat një jetë të tërë.

rezultatet e humbjes së peshës në dietën Ducan

Menuja e përafërt e dietës Ducan

Një person që ka ndriçuar idetë themelore të dietës ndoshta do të bëjë një pyetje më specifike: "Çfarë mund të hani gjatë kësaj diete? "Le të merremi me specifikat.

"Sulm"

Lista e produkteve të aprovuara:

 • mish i ligët i gatuar pa përdorimin e vajit - mish viçi, viçi, mish kali, lepuri;
 • rropulli dhe rropulli - mëlçia e viçit, viçit dhe shpendëve, veshkave dhe gjuhës së viçit, maja e gjuhës së viçit;
 • shpezë pa lëkurë - mish pule, thëllëza, etj;
 • proshutë e ligët pa lëkurë derri - përmbajtje dhjami jo më shumë se 4%;
 • peshk - pa ndonjë përjashtim;
 • krustace dhe molusqe - pa përjashtim;
 • vezë - të bardha pa kufizime dhe deri në dy të verdha në ditë;
 • produkte qumështi me pak yndyrë - gjizë, kos natyral, kefir, qumësht.

Lista e përjashtimeve për të shmangur:

 • mish - entrecote dhe ijë viçi, mish derri dhe qengji;
 • një zog me një sqep të sheshtë - një patë dhe një rosë;
 • jo më shumë se 3-4 të verdhë në javë në rast të kolesterolit të lartë.

Të gjitha produktet e lejuara mund të hahen në çdo kohë të ditës, në çdo sasi.

Lista e aditivëve të pranueshëm në sasi të arsyeshme:

 • kafe, çaj, çajra bimorë;
 • uthull (balsamic ose ndonjë tjetër për shijen tuaj), salcë soje;
 • farat e qimnonit, majdanozit, qepëve (jo më shumë se 1. 5 qepë në ditë) dhe erëza dhe barishte të tjera;
 • xhelatinë, agar agar, pluhur pjekje (pluhur pjekje), maja;
 • kastravecat (2 copë në ditë, në varësi të madhësisë) lejohen si erëza për pjatat;
 • limoni si erëza (mos pini si limonadë dhe mos hani si fruta);
 • kripë dhe mustardë në moderim (ata kanë tendencë të mbajnë ujin në trup);
 • 1 tsppaste domate (pa sheqer);
 • zëvendësuesit e sheqerit (0 kcal), përveç fruktozës, glukozës dhe sorbitolit, etj.
 • pije diete;
 • shkopinj gaforre (jo më shumë se 8 në ditë);
 • 1 tbspvaj i rafinuar (si salcë sallate, por jo për tiganisje).

"Lundrim"

Perimet lejohen të shtohen në të gjitha produktet e lejuara në hapin e mëparshëm.

Lista e perimeve të lejuara: domate, tranguj, rrepkë, speca, kopër, shparguj, fasule jeshile, qepë, presh, kungull, fasule, të gjitha llojet e lakrës, kërpudha, selino, spinaqi, marule, pjellë, patëllxhan, kungull i njomë.

Lista e ushqimeve të ndaluara (përmbajnë niseshte): avokado, fasule, fasule (jo fasule), bizele, thjerrëza, misër, bizele, patate, ullinj / ullinj, të gjitha llojet e drithërave dhe makaronave. Karrotat, artichokes dhe panxhari mund të konsumohen në mënyrë të moderuar.

Lista e aditivëve të pranueshëm në sasi të arsyeshme (përveç atyre të përmendura në hapin e mëparshëm): 1 tbsp. një lugë ketchup, kos 0% me fruta (1 copë), kos natyral soje (1 copë), zëvendësues sheqeri, uthull, barishte, erëza, qumësht pluhur i skremuar, kastraveca të kripura dhe qepë (jo më shumë se 1. 5 qepë në proteina ditë), limon, lëvozhgë agrumesh, kripë, mustardë, salcë soje, vaj parafine, pa aromë vaji dhe sheqeri, kafe, maja, pluhur pjekje, xhelatinë, agar, çamçakëz aspartame dhe karamele, kubikë me yndyrë pa yndyrë.

"Konsolidimi"

Lista e ushqimeve që mund të shtohen në konsumuar më parë:

 • 2 feta bukë me grurë të plotë (50 g fetë);
 • 40 grdjathë i fortë në ditë (por shmangni djathin blu, djathin e butë dhe djathin me një përmbajtje yndyre prej më shumë se 40%);
 • 1 racion me fruta në ditë (shmangni bananet me sheqer të lartë, rrushin, qershinë, qershinë, fikun); Mund të hani një frut me madhësinë e një portokalli ose molle, një gotë manaferra ose një fetë pjepër / shalqi;
 • Disa herë në javë, është e lejueshme të përfshini në dietë një sasi të pakufizuar të qengjit, mishit të derrit dhe proshutës.

Një pjesë e ushqimeve me niseshte dhe një "festë për shpirtin":

 • gjatë gjysmës së parë të "konsolidimit" (për shembull, 75 ditët e para nga 150 të llogaritura), lejohet një porcion me ushqime me niseshte në ditë dhe një "festë e shpirtit" në javë;
 • gjatë gjysmës së dytë të "konsolidimit", lejohen dy porcione ushqimesh me niseshte në ditë dhe dy "festa e shpirtit" në javë;
 • 1 racion ushqimesh me niseshte - 220 gram makarona gruri të ngurtë, thjerrëza, 200 gram kuskus, polenta ose grurë të plotë, 125 gram bishtajore, patate (në lëkurat e tyre ose në petë), oriz të bardhë të zier (ose 220 gram oriz kokërr të plotë) );
 • 1 "festë e shpirtit" - një pjatë e parë, një pjatë e dytë, ëmbëlsirë ose aperitiv / verë me një copë djathë; nuk duhet t’i lejoni vetes suplement dhe dy "festa të shpirtit" me radhë.

"Stabilizimi"

Në fazën përfundimtare të dietës Ducan, konsumi i pothuajse të gjitha produkteve ushqimore është i lejueshëm, me përjashtim të ushqimit të yndyrshëm dhe junk, sasi të mëdha alkooli. Sidoqoftë, ka rregulla që duhet të ndiqen gjatë gjithë kohës së mëtejshme:

 • një herë në javë - vaktet sipas orarit të fazës "sulm";
 • gjashtë ditët e mbetura të javës - vaktet sipas orarit të fazës së "konsolidimit";
 • pini të paktën 2 litra ujë të pastër jo të gazuar çdo ditë;
 • konsumoni 3 lugë gjelle çdo ditë. krunde tërshëre;
 • bëni shëtitje gjysmë ore çdo ditë, edhe më mirë sporte të moderuara;
 • gjithmonë zgjidhni një shkallë midis ashensorit / shkallëve lëvizëse dhe shkallëve.

Nëse do të kishte një avari

Dieta e Dukan është mjaft e thjeshtë në mishërimin e saj, megjithatë, nganjëherë mund të shkelet. Për shembull, kur, në mes të një faze të veçantë, një person kënaqet me ëmbëlsi ose alkool, një pjesë shtesë të produktit që përmban niseshte, ose një perime të ndaluar. Nuk ka asgjë kritike në lidhje me këtë, është e rëndësishme të tërhiqeni së bashku dhe të bëni sa më poshtë:

 • mos u dëshpëro dhe mbaj një vështrim pozitiv për gjërat;
 • kthehuni në regjimin e mëparshëm dhe zgjasni dietën për disa ditë;
 • përmbahen në mënyrë rigoroze në një dietë proteinike për ditët në vijim;
 • pini më shumë ujë të thjeshtë;
 • bëni gjumë të mjaftueshëm;
 • të jetë jashtë më shpesh.

Dieta është një dietë shumë e butë për njerëzit me mbipeshë, për ata që duan të heqin qafe një kilogram, por nuk duan të rraskapiten. Si çdo dietë, nuk mund të jetë lejueshmëri absolute, por kufizimet në thelbin e saj janë më se të pranueshme.