Si të humbni 10 kg në një javë?

Biçikletë Ushtrimi Kardio për Humbje Peshe

Nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për të humbur 10 kg në një javë. Nëse, sigurisht, nuk merrni parasysh opsionet ekstreme dhe mjaft të rrezikshme, të tilla si operacioni, helminthët, pilulat e gjumit dhe pilulat e tjera. Prandaj, para se të filloni të luftoni me mbipeshën, duhet të peshoni të gjitha rreziqet e mundshme.

Pse është e rrezikshme të humbasësh peshë?

Bazuar në qasjet standarde të shëndetshme për humbjen e peshës, atëherë maksimumi mund të konsiderohet humbje prej 1-3 kg në javë. Në këtë rast, dhjami do të zhduket me të vërtetë, dhe masa muskulore do të grumbullohet.

Shumë varet nga pesha fillestare. Pra, një person me një tepricë të yndyrës trupore do të humbasë peshë më shpejt, sepse trupi do të përpiqet të heqë qafe peshën që e pengon atë të funksionojë normalisht. Njerëzit e "dobët" humbin peshë më ngadalë.

Prandaj, nëse vendosni një shirit të lartë prej 10 kg, do të duhet t'i përmbaheni një diete të rreptë dhe të rrisni ndjeshëm aktivitetin fizik. Por një qëndrim i tillë, aspak i kujdesshëm ndaj trupit tuaj do të kthehet në ndjekje përmes simptomave të pakëndshme:

 1. Trupi do të humbasë jo vetëm yndyrën, por edhe rezervat e ujit dhe glukozës. Ky është karburanti kryesor për trurin. Prandaj, gjatë dietës, do të jetë e vështirë të përqendrohesh në gjëra të vështira dhe të mendosh shumë. Kështu që ia vlen të heqësh dorë nga të gjitha takimet dhe ngjarjet e rëndësishme për një javë.
 2. Mungesa e lëndëve ushqyese do të shoqërohet me humor të depresionuar, nervozizëm dhe dhimbje koke të shpeshta. Prandaj, ka shumë mundësi të grindeni me të dashurit.
 3. Stomaku dhe zorrët gjithashtu do të "betohen" për ushqimin e dobët. Prandaj, duhet të duroni të përziera, urth, dispepsi.
 4. Veshkat dhe zemra mund të preken rëndë nga humbja e shpejtë e lëngjeve. Kjo do të shfaqet përmes aritmisë, humbjes së vetëdijes, inflamacionit të sistemit gjenitourinar.

Duhet të kihet parasysh gjithashtu se menjëherë pas një diete të rreptë, nuk mund të ktheheni në dietën tuaj të zakonshme. Kjo duhet të bëhet gradualisht në mënyrë që të mos prishë plotësisht punën e sistemit të tretjes. Prandaj, nëse një festë bëhet një ngjarje e rëndësishme, për shembull, një martesë, atëherë jo vetëm që duhet të humbni shpejt 10 kg brenda një jave, por gjithashtu t'i jepni vetes të paktën 5 ditë për t'u rikuperuar në mënyrë që të shijoni vërtet festimin.

Përveç kësaj, humbja e shpejtë e peshës është kundërindikuar plotësisht tek disa njerëz. Para së gjithash, këto janë nëna shtatzënë dhe lactating. E njëjta gjë vlen për adoleshentët dhe gratë në menopauzë dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje kronike të çdo natyre.

Si të organizojmë aktivitetin fizik?

Vetëm me ndihmën e sporteve, është e pamundur të humbasësh peshë në mënyrë dramatike. Shkencëtarët kanë llogaritur prej kohësh që për të prishur 1 kg yndyrë, ju duhen:

 • ecni rreth 150 km;
 • vrapim për rreth 15 orë;
 • ngas një biçikletë për një ditë;
 • bëni gjimnastikë për 30 orë rresht.

E gjithë kjo është pothuajse joreale, veçanërisht duke marrë parasysh periudhën e javës. Prandaj, është e nevojshme të kombinoni aktivitetin fizik rraskapitës me një dietë. Dhe edhe në këtë rast, pa trajnimin e duhur fizik, detyra nuk do të funksionojë. Një plan i përafërt i stërvitjes mund të duket kështu:

 1. Në mëngjes me stomak bosh - stërvitje dhe vrapim për 1 orë.
 2. Pas mëngjesit, 30 minuta më vonë - stërvitje kardio për 1, 5 orë. Kjo mund të jetë, për shembull, një elipsoid ose një biçikletë stërvitjeje.
 3. Gjysmë ore pas drekës - trajnim forcë për 1 orë.
 4. Në mbrëmje - 1. 5 orë të tjera kardio. Çdo gjë do të bëjë: gjimnastikë, ski, not.
 5. Para se të shkoni në shtrat - ecni për 1, 5 orë. Shtë më mirë të zgjidhni zonat e pyllëzuara.

Ju mund të zgjidhni një sërë ushtrimesh specifike për t'iu përshtatur preferencave tuaja ose të kontaktoni një trajner të fitnesit për të balancuar ngarkesën.

Si të zgjidhni një dietë?

Detyra kryesore është krijimi i një deficiti artificial të kalorive. Por në të njëjtën kohë, duhet menduar jo vetëm për mënyrën e humbjes së 10 kilogramëve në një javë, por edhe për mënyrën e shpëtimit të trupit nga rraskapitja e plotë. Prandaj, para së gjithash, është e nevojshme të vendoset një regjim i pirjes. Të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë:

 • aktivizoni metabolizmin;
 • zvogëlojë viskozitetin e gjakut;
 • hiqni toksinat dhe produktet e kalbjes nga trupi;
 • mbani funksionimin e traktit tretës, veshkave, zemrës dhe trurit.

Tjetra, duhet të zgjidhni një dietë. Tani ka shumë prej tyre. Këto janë dieta mono, dhe agjërim i përhershëm, dhe mundësi të tjera pak a shumë të njohura. Midis tyre, ju duhet të zgjidhni atë më të përshtatshmin për veten tuaj.

Për të mos gabuar, duhet të zgjidhni dietën që, me një minimum kalorish (rreth 500), përmban një sasi të lartë të vitaminave dhe mineraleve. Idealisht, duhet të jetë një kombinim:

 1. Proteina për mbajtjen e muskujve. Të bardhat e vezëve, mishi i ligët dhe peshku, gjizë me pak yndyrë janë të përshtatshme.
 2. Karbohidratet komplekse si zëvendësim i yndyrës si lëndë djegëse afatgjatë. Këto janë hikërror, oriz, elb margaritar dhe bollgur. Karbohidratet e thjeshta në formën e perimeve dhe frutave nuk duhet të kalojnë 25%.
 3. Fibër për funksion të qëndrueshëm të zorrëve. Çdo perime rrënjë do të bëjë. Por jo patatet. Të gjitha për shkak të niseshtesë.
 4. Acidet yndyrore. Një minimum arrash, avokado, vaj ulliri dhe vaj fara liri për salcën e sallatës funksionojnë mirë.

Në të njëjtën kohë, sipas standardeve të dietologjisë, do të jetë e nevojshme të braktisni të tymosur, të skuqur, të yndyrshëm dhe turshi. Ju gjithashtu duhet të harroni për pasta dhe ëmbëlsira, erëza. Kjo vlen edhe për kripën (ajo mban ujë në trup). As alkooli dhe soda nuk duhet të pihen.

Si të festojmë suksesin?

Le të themi se janë ndjekur të gjitha këshillat se si të humbni 10 kilogramë brenda një jave. Madje, edhe vullneti ishte i mjaftueshëm për të duruar kufizimet e ushqimit dhe trajnimin ferr. Kjo duhet të festohet . . . duke vazhduar dietën.

Në asnjë rast nuk duhet të hiqni dorë nga trajnimi ose dieta menjëherë pas mbarimit të javës. Aktiviteti fizik duhet të zvogëlohet gradualisht, në të njëjtën kohë duke rritur shkallën e kalorive të konsumuara. Kjo do të thotë që çdo javë mund të "rritni dietën" me rreth 50-100 kalori.

Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që pesha nuk do të kthehet. Plus, ngrënia e tepërt pas një diete të vështirë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përshkruar në njësinë gastroenterologjike të një spitali. Kështu që është më mirë të përgatiteni paraprakisht mendërisht për faktin se humbja drastike e peshës do të kërkojë një ndryshim në stilin e jetës për të paktën disa muaj.