Mënyrat dhe teknikat për humbje të shpejtë të peshës

Ka shumë mënyra dhe teknika të ndryshme që lejojnë një person të humbasë peshë në një kohë absolutisht të shkurtër. Dhe meqenëse është fizikisht e pamundur të merren parasysh të gjitha ato fizikisht, të paktën mund të mësoni për disa prej tyre, të cilat janë vetëm më të efektshmet.

Këshilla për humbje të shpejtë të peshës

Për të filluar, rekomandohet që të familjarizoheni me disa këshilla, të cilat, në fakt, do t'ju lejojnë të arrini figurën e përsosur. Së pari, është e nevojshme të llogaritni numrin e kalorive të konsumuara në ditë dhe të përpiqeni t'i zvogëloni ato me të paktën 500. isshtë gjithashtu e rëndësishme t'u jepet përparësi atyre produkteve në të cilat zvogëlohet përqindja e përmbajtjes së yndyrës. Së dyti, rekomandohet të konsumoni vetëm produkte natyrore.

Së treti, për të djegur kalori shtesë, këshillohet të përdorni ushtrime fizike. Sidoqoftë, vlen të zgjidhni ato që do të lejojnë një person të ndiejë kënaqësi, dhe jo rraskapitje të trupit. Së katërti, duhet të dëgjoni trupin tuaj, domethënë nëse një person fillon të ndjejë siklet ose neveri nga ushqime të caktuara që përshkruhen në një dietë të veçantë, atëherë ata duhet të braktisen, duke i zëvendësuar ato me ushqim alternativ.

Së pesti, sasia e kripës së konsumuar në ditë duhet të zvogëlohet, por nuk rekomandohet ta braktisni atë plotësisht. Së gjashti, duhet refuzuar ushqimet e skuqura dhe të tymosura. Së shtati, rekomandohet të konsumoni sa më shumë ushqim, i cili përmban fibra. E teta, rekomandohet të pini të paktën tetë gota ujë të pijshëm në ditë, si dhe të hani ushqime që përmbajnë magnez dhe kalium.

E nënta, teknikat e humbjes së peshës përfshijnë gjithashtu ngrënien e ushqimeve që përmbajnë proteina. Së dhjeti, është e nevojshme të braktisni plotësisht pijet alkoolike, pasi ato jo vetëm që dehidratojnë trupin dhe provokojnë oreksin, por gjithashtu ndikojnë negativisht në shëndetin e njeriut.

Të heqim qafe urinë

Kjo teknikë ju lejon të heqni qafe ndjenjën e urisë, prandaj, ndihmon në humbjen e kilogramëve të tepërt. Importantshtë e rëndësishme vetëm të mbani mend disa rekomandime dhe t'i zbatoni ato kur uria fillon të mbizotërojë në trup. E para është frymëmarrja e thellë. Siç e dini, situatat stresuese shpesh ndodhin, dhe një person thjesht kap automatikisht një copë ushqim, por për ta shmangur këtë, duhet të filloni të merrni frymë thellë, të shpëtoni nga stresi në këtë mënyrë dhe në të njëjtën kohë nga oreksi .

E dyta është konsumi i thjerrëzave. Ai është jo vetëm i dobishëm për trupin, por gjithashtu përmban substanca që sigurojnë ngopje më të shpejtë.

Së treti, është aroma e vaniljes. Çuditërisht, nuhatja e vaniljes lehtë mund të heqë qafe ndjenjën e urisë, pasi aroma prek trurin, i cili nga ana tjetër i dërgon trupit një urdhër për të refuzuar ushqimin.

Së katërti, është e nevojshme të planifikoni paraprakisht kohën e vakteve dhe të konsumoni vetëm fruta ose perime në këto momente. Së pesti, përdorimi i milkshakes jo vetëm që siguron ngopjen e trupit, por gjithashtu ka një efekt të dobishëm në humbjen e peshës së tij. Së gjashti, në asnjë rast nuk duhet të anashkaloni mëngjesin, pasi dëshira për të ngrënë një sasi të madhe ose të vogël ushqimi varet nga ajo.

Së shtati, përkundër faktit se shumë metoda të humbjes së shpejtë të peshës ndalojnë rreptësisht përdorimin e patateve, megjithatë, është ai që lejon trupin të ngopet për një kohë më të gjatë, për shkak të pranisë së niseshtesë në vetvete.

Dush i ftohtë dhe i nxehtë

Metoda tjetër e humbjes së peshës është bërja e dushit me kontrast. Në të vërtetë, falë shpirtit, qarkullimi i gjakut përshpejtohet, gjë që nga ana tjetër kontribuon në një metabolizëm të përmirësuar, i cili ju lejon të pastroni trupin dhe të humbni kilogramët e tepërt. Gjithashtu, përfitimi i një dushi me kontrast është se ai ka një efekt të dobishëm në trup, duke parandaluar shfaqjen e shumë sëmundjeve.

Sidoqoftë, para se të përdorni këtë metodë të humbjes së peshës, rekomandohet të konsultoheni me një mjek për të shmangur rreziqet e mundshme. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se gjatë një dushi me kontrast, trupi duhet të jetë nën ujë të ngrohtë më shumë sesa nën ujë të ftohtë dhe nuk duhet të ekspozohet ndaj dridhura.

Paketim çokollate

Një mënyrë e thjeshtë dhe efektive është një mbështjellës me çokollatë, i cili mund të bëhet lehtësisht në shtëpi. Si rregull, pas procedurës së parë, vihet re një rezultat pozitiv, veçanërisht nëse barku ishte i ekspozuar.

Pra, për të kryer një mbështjellës me çokollatë do t'ju duhet: çokollatë e zezë, film ushqimor dhe vaj ulliri. Së pari ju duhet të shkrini një copë çokollatë në një banjë uji dhe të shtoni një lugë gjalpë në të. Pastaj, çokollata duhet të ftohet për të parandaluar djegiet, dhe pas kësaj duhet të aplikohet në zonat problematike të lëkurës. Zonat e mbuluara me çokollatë duhet të mbështillen me film ushqimor për të krijuar një efekt serë. Kjo metodë e humbjes së shpejtë të peshës zgjat vetëm gjysmë ore, dhe pas skadimit të saj, duhet të bëni një dush të ngrohtë për të pastruar trupin nga çokollata.

Vrapo

Nuk është sekret që ushtrimet fizike janë çelësi për një figurë të bukur dhe peshë normale, dhe në veçanti, vrapimi ka një efekt të dobishëm në të gjithë këtë. Falë disponueshmërisë së tij, nuk ka nevojë të shpenzoni para për këtë metodë të humbjes së peshës, sepse thjesht mund të dilni jashtë dhe të vraponi në park. Sigurisht, nëse dëshironi, mund të vraponi edhe në shtëpi duke përdorur një punë rutine. Por cilado metodë që zgjidhet, nëse vraponi për gjysmë ore në ditë, mund të arrini rezultate shumë të mira. Përveç kësaj, një mënyrë jetese aktive jo vetëm që ju lejon të heqni qafe kilogramë të tepërt, por gjithashtu ka një efekt të dobishëm në shëndetin e trupit si një e tërë, duke e privuar atë nga mundësia për të kapur sëmundje të ndryshme. Sidoqoftë, para se të zgjidhni këtë metodë të humbjes së peshës, rekomandohet të konsultoheni me një mjek, sepse çdo aktivitet fizik është kundërindikuar kategorikisht për disa njerëz, dhe vrapimi, për fat të keq, nuk është përjashtim.

Pasi të jenë familjarizuar me disa nga mënyrat dhe metodat e humbjes së peshës, secili person do të jetë në gjendje të zgjedhë opsionin më të mirë për veten e tij. Sidoqoftë, në disa raste, nuk duhet të neglizhoni ndihmën e specialistëve, sepse organizmat e secilit janë individualë, prandaj e njëjta teknikë mund të jetë e përshtatshme vetëm për disa. Mbi të gjitha, kjo do të ndihmojë dikë, por do të çojë në pasoja negative për dikë.

mënyra për të humbur peshë shpejt