Humbja e peshës në një dietë me oriz - opsionet e menusë për një javë dhe 3 ditë, përfitimet e orizit për pastrimin e trupit

Sipas mjekëve, humbja e peshës afatgjatë është mirë të fillohet me pastrimin e trupit, i cili nuk duhet të zgjasë më shumë se një javë dhe një dietë me oriz për humbje peshe dhe heqjen e toksinave është e gatshme të ndihmojë me këtë. Buckwheat është më e popullarizuar në mesin e drithërave për formësimin e trupit, por orizi jep pastrimin më të fuqishëm. Cilat lloje të tij duhet të përdoren në ushqim dhe cili nga sistemet e humbjes së peshës në të është më efektivi?

Përfitimet e orizit për humbjen e peshës

Përbërja e këtij përfaqësuesi të drithërave, si drithërat e tjerë, është kryesisht e famshme për karbohidratet komplekse (ose të ngadalta), pjesa e të cilave është pothuajse 80%. Ato ndihmojnë trupin shpejt dhe për një kohë të gjatë të ngopet, kështu që humbja e peshës në oriz nuk është metoda më e uritur, megjithëse nuk mund të krahasohet me produktet e proteinave për sa i përket vlerës ushqyese. Një plus shtesë i këtij lloji të karbohidrateve në mungesë të provokimeve të valëve të sheqerit, sepse indeksi glikemik i orizit varion nga 55 në 65 njësi (përcaktohet nga varieteti), i cili vlerësohet jo vetëm për humbjen e peshës, por edhe në dietë të diabetikëve.

Aspektet pozitive të përfshirjes së orizit në dietën e humbjes së peshës janë:

 • Prona e kësaj drithëra për të hequr ujin, e cila siguron tërheqje të shpejtë të peshës së tepërt, edhe pse kjo nuk ka asnjë lidhje me djegien e dhjamit.
 • Pa gluten (alergjen i fortë).
 • Efekti i butë në traktin tretës, i shoqëruar me vetinë e qetësimit dhe mbështjelljes së mukozës, çojnë në një numër minimal të efekteve anësore nga humbja e peshës duke përdorur enët me oriz.

Si të humbni peshë në oriz

Edhe pa hartuar një orar kompleks të një diete të rreptë, mund të humbni peshë nëse zgjidhni varietetin e duhur të kësaj drithëra, pasi që jo të gjithë kanë të njëjtin efekt, do të zgjidhni kombinime dhe receta kompetente. Për më tepër, do të duhet të mbani në mend se ndërsa humbni peshë, orizi nuk hahet në mbrëmje, dhe shtimi i ushqimeve me yndyrë (gjalpë, salcë gjalpi, etj. ) Në të rrit "peshën" e ushqimit, ndërsa zvogëlon vlera në aspektin e humbjes së peshës dhe nivelimin e të gjitha cilësive të dobishme të orizit.

miell orizi për humbje peshe

Çfarë orizi mund të hani në një dietë

Nëse do të humbni peshë dhe sistemi i zgjedhur nuk është krijuar për një rënie ditore prej disa kilogramësh, por për një më të gjatë, është më mirë të refuzoni orizin e bardhë. Për shkak të rishfaqjes aktive, ajo humbet shumicën e vitaminave të saj dhe nuk sjell pothuajse asnjë përfitim për trupin. Drithërat e tillë treten edhe më shpejt, kështu që do të ndjeni kthimin e urisë më herët. I vetmi plus i varietetit të bardhë nuk është përmbajtja më e lartë e kalorive: në këtë parametër, kafe (kafe) është lider - oriz ideal për humbje peshe, sepse:

 • guaska e trashë i dëbon më mirë skorjet;
 • indeksi glikemik i varietetit kafe është më i ulët;
 • vetitë antioksiduese janë më të larta se llojet e tjera të orizit.

Përveç varietetit kafe, ka kuptim që një dietë ose humbje peshe e butë për një kohë të gjatë të kujdeset për:

 • E zeza - mund të quhet e egër. Një drithëra vjetore që rritet në këneta dhe tërheq një përmbajtje të ulët kalorish (101 kcal për 100 g). Fibrat këtu përmbajnë më shumë se speciet e tjera, pastrimi i zorrëve me të është më aktiv. Minus - gatuar për 40 minuta.
 • E kuqja gjithashtu nuk është e lëmuar, prandaj ruan substanca të dobishme, i siguron trupit fibra dhe ka një indeks të ulët të indeksit.

Me çfarë mund të hani oriz në një dietë

Për sa i përket numrit të kalorive, ky produkt, duke përjashtuar varietetin e egër, si drithërat e tjerë, është "i rëndë", kështu që ekspertët menjëherë i këshillojnë njerëzit që synojnë të humbin peshë të mos kombinojnë prerjet e ftohtë dhe drithërat e orizit në një pjatë. Mund të shtoni peshk dhe prodhime deti. Ata e plotësojnë këtë drithëra me perime (me përjashtim të patateve), mollë, madje e përziejnë me fruta të thata dhe arra nëse gatuani qull për mëngjes. Ju mund të sezoni me salcë soje, vaj ulliri dhe madje edhe kos natyral (për ëmbëlsira). Virtyti i orizit është neutraliteti, kështu që pjatat me të mund të kenë çdo shije.

oriz me mollë për dietë

Dieta e orizit

Numri i ideve me burim të hapur për humbjen e peshës me këtë produkt është jashtë Listave. Shtë propozuar që të kombinohen drithërat e orizit me lëngje perimesh (domate është veçanërisht e njohur), mollë, kefir, ose të hahet vetëm. Ju gjithashtu mund të gjeni alternimin e një diete proteinike me një dietë ditore me qull orizi. Shkathtësia e kësaj drithëra bëri të mundur krijimin e disa dhjetra metodave të humbjes së peshës bazuar në të, zgjedhja e të cilave kryhet me një sy për gjendjen e shëndetit dhe efektin e dëshiruar.

rregullat

Çdo version i dietës së orizit për humbje peshe përcakton kushtet e veta dhe ka karakteristika individuale, por ato konvergojnë në disa pika:

 • Pini ujë të pastër jo të gazuar (mund të përdoret ujë mineral), përndryshe çdo sistem ushqimi për 7 ditë ose më shumë do të dëmtojë trupin.
 • Sigurohuni të përdorni kajsi të thata nëse duhet të "uleni" në oriz për më shumë se 3 ditë, në mënyrë që të mos provokoni shpëlarje të kaliumit.
 • Harrojeni alkoolin.
 • Hani vakte të vogla.
 • Enët mund t’i sezoni me hudhër, kopër, shafran i Indisë.

Si të gatuaj oriz për një dietë

Ekzistojnë 2 skema që mjekët këshillojnë të drejtohen nga të gjithë ata që zotërojnë dietën me oriz ose po përpiqen të humbin peshë me këtë produkt në dietën e duhur. Rezultati më i dobishëm, por jo më i shijshmi duket kështu:

 1. Shpëlajeni miellin, duke siguruar pastërtinë e ujit që rrjedh.
 2. Derdhni në një filxhan, derdhni ujë të ftohtë (! ) Të zier.
 3. Pas 10 orësh (i përgatitur kryesisht natën), produkti mund të hahet.

Më pak e dobishme, por e lejuar edhe në dieta të rrepta, është përgatitja klasike e drithërave të ziera ose në avull, të cilat gjithashtu këshillohet që të thithen së pari për të hequr qafe niseshtenë. Këtu, mjekët përqendrohen vetëm në faktin se produkti përgatitet pa kripë, përndryshe një përpjekje për të hequr qafe lëngun ndërqelizor do të jetë e paefektshme.

qull orizi për humbje peshe

Dietë me oriz për humbje peshe për 7 ditë

Një javë me një ushqim të tillë dhe do të humbni 5 kg - premtime të tilla jepen nga krijuesit e këtij sistemi të humbjes së peshës. Shtë e vështirë, pasi dieta është e uritur, por i jep një shtysë të mirë pastrimit të trupit: ka shumë perime në menu. Sipas parimeve të kësaj diete orizi për humbje peshe, ju duhet të hani 200 g drithëra të ziera çdo mëngjes, të cilave mund t'i shtoni në mënyrë arbitrare:

 • një lugë krem kosi 10%;
 • lëng limoni;
 • Mollë;
 • dardhë;
 • një lugë rrush të thatë.

Për drekë dhe darkë, ju merrni produktin kryesor, vetëm për secilën prej vakteve - 150 g. Shtesa duhet përsëri të zgjidhet nga lista:

 • lakër e zier;
 • kunguj të njomë;
 • karota të papërpunuara të grira;
 • kastravec i freskët;
 • nje domate;
 • një tufë e madhe zarzavatesh.

Dieta me oriz 5 vëllime

Rregulli kryesor i këtij sistemi të humbjes së peshës është të hani jo oriz të zier, por të gjallë, të cilin duhet ta përgatisni para gjumit. Pra, pastrimi i trupit do të jetë më i theksuar. Ju do të hani kokrra orizi në mëngjes, dhe pastaj mund të përgatisni supa (supë të lehtë, mund të përdorni gjoks pule), sallatë perimesh, peshk në avull, në mënyrë që humbja e peshës të jetë aktive. Kohëzgjatja e programit të të ushqyerit është 2 javë.

Parimi i përgatitjes së pjatës kryesore:

 1. Vendosni 5 enë qelqi (kavanoza deri në gjysmë litri), derdhni 2 tbsp në secilën. lkokrra orizi të lara.
 2. Së pari, derdhni një gotë me ujë të ftohtë, mbuloni me një kapak.
 3. Ditën tjetër, shpëlani miellin nga ajo, derdhni përsëri dhe bëni të njëjtën gjë për enën e 2-të.
 4. Në ditën kur kokrrat e orizit ngjyhen në enën e 5-të, ju duhet t'i hani ato nga e para.

Dieta japoneze me oriz

Sipas kësaj skeme, një person mund të heqë qafe 10 kg nëse është mbipeshë në gati 2 javë. Sidoqoftë, sistemi është i vështirë, sepse në mëngjes do të duhet të hani oriz të papërpunuar, të lagur paraprakisht për disa ditë. Personat që peshojnë më pak se 65 kg këshillohen të përgatisin 2 lugë për vete, dhe me një peshë më të madhe - 3 lugë. Grykat e lara të orizit derdhen me një gotë ujë (të ftohtë! ) Dhe për 4 ditë, çdo mëngjes, ato lahen përsëri dhe njomen.

Programi i dietës japoneze me oriz është krijuar për 13 ditë:

 • Në mëngjes, hani të gjithë pjesën e drithërave të lagur pa pirë çaj / kafe me të dhe pa shtuar produkte të palëve të treta.
 • Pas 3 orësh, rostiçoni frutat (me përjashtim të bananes).
 • Për darkë dhe drekë, përgatituni sipas recetave të ushqimit të shëndetshëm.
banane si një frut i ndaluar në dietën e orizit

Dieta me oriz molle

Ky opsion për humbjen e peshës duket relativisht i ekuilibruar, edhe pse ushqimi është i pakët. Kjo dietë orizi për humbje peshe mund të ndiqet vetëm për 3 ditë, gjatë së cilës ekziston mundësia e humbjes së 3 kg. Lejohet ta përsërisni atë brenda një muaji. Duket kështu:

 1. Në mëngjes, gatuaj qull (4 gota ujë përdoren për 250 g produkt të thatë). Për mëngjes, merrni 1/3 e pjatës së gatshme dhe lajeni atë me lëng të shtrydhur sapo nga mollët jeshile (200 ml).
 2. Snack në një mollë të pjekur, e cila mund të spërkatet me kanellë.
 3. Për drekë, merrni gjysmën e qullit të mbetur, pini përsëri me të njëjtën sasi lëngu.
 4. Pas 2 orësh, merrni një meze të lehtë me një mollë të freskët.
 5. Darka është e ngjashme me drekën.

Dieta me oriz të fortë

Në një ditë, ju mund të trondisni trupin dhe sistemin e tretjes dhe të humbni 1-1, 5 kg si një shpërblim nëse kaloni një ditë klasike të agjërimit të orizit. Ky është plani më i vështirë për humbjen e peshës pasi që dieta është e kufizuar në një ushqim të vetëm. Për këtë arsye, çdo aktivitet fizik dhe mendor bëhet i paarritshëm për ju, por pastrimi i trupit vërehet menjëherë. Skema është e thjeshtë:

 1. Pini një lugë vaj fara lini në stomak bosh.
 2. Pas një ore, hani 100 g oriz të zier (shumëllojshmëria nuk është e rëndësishme).
 3. Hani të njëjtën pjesë gjatë gjithë ditës me një interval prej 3 orësh. Vaktin e fundit mund ta merrni në orën 20: 00.

Dieta me kefir-oriz

Sistemi i humbjes së peshës, i përqendruar në 9 ditë, ndihmon për të humbur mirë në vëllimin e barkut, pasi ka një efekt aktiv në tretjen, por nuk pranohet gjithmonë mirë nga trupi për shkak të ngurtësisë së tij. Dieta është e dobët, produktet kryesore janë drithërat me oriz të bardhë dhe kefir me pak yndyrë. Skema e energjisë është si më poshtë:

 1. Ditët 1 deri në 3, duhet të konsumoni 100 g drithëra orizi të zier për vakt (do të ketë 5 prej tyre). Gatimi kryhet me shumë ujë për ta bërë atë pothuajse si një qull me një qëndrueshmëri të trashë. Të gjitha pijet janë të ndaluara.
 2. Ditët nga 4 në 6 hanë kefir - një litër ndahet për një ditë. Me marrje mendsh të rëndë, lejohet një lugë mjaltë në mëngjes.
 3. 3 ditët e fundit dieta bëhet "më e pasur": e njëjta 1 litër kefir së bashku me qull (një gotë produkt të thatë) për çdo ditë.
kefir për dietë orizi

Pro dhe kundra

Ka shumë cilësi pozitive në këtë metodë të humbjes së peshës: përveç përmirësimit të funksionimit të përgjithshëm të zorrëve dhe ndryshimit të cilësisë së trupit, një person merr:

 • humbje e shpejtë e peshës për shkak të humbjes së lëngjeve;
 • efekte të dobishme në nyje;
 • humbja e skorjeve;
 • lehtësia e kalimit në një dietë të shëndetshme.

Sidoqoftë, humbja e peshës afatgjatë (më shumë se një javë) në dietat e orizit është e mbushur me:

 • larja e kaliumit dhe vitaminës D;
 • përkeqësimi i problemeve të stomakut;
 • uljen e niveleve të sheqerit;
 • ulur performancën.

Kundërindikimet

Përdorimi aktiv i enëve me oriz provokon kapsllëk, prandaj ky lloj i humbjes së peshës është i ndaluar në rast të sëmundjeve gastrointestinale. Ju nuk duhet të përdorni atë në rast të mungesës së kaliumit, luhatjeve shumë të dukshme të insulinës, shtatzënisë. Veçanërisht sisteme të ngurtë, që përfshijnë një prerje të fortë të dietës, kërkojnë kujdes tek personat me sëmundje të mëlçisë dhe procese aktive inflamatore.