Si të humbni yndyrën në pjesën e poshtme të barkut shpejt

Si të hiqni pjesën e poshtme të barkut është një pyetje që mbetet e rëndësishme edhe për sportdashësit më të përparuar.heqja e dhjamit në pjesën e poshtme të barkutPër shkak të veçorive të fizikut njerëzor, kjo zonë shpesh mbetet e papërdorur gjatë sforcimeve intensive. Sidoqoftë, ju mund të heqni qafe dhjamin edhe në shtëpi: gjëja kryesore është të dini se si të hani dhe të ushtroni siç duhet. Ne kemi mbledhur rekomandimet më të rëndësishme për gratë që do t'ju ndihmojnë të eleminoni shpejt dhe në mënyrë efektive vëllimin e tepërt në zonën e problemit.

Pse grumbullohet dhjami në pjesën e poshtme të barkut

Kjo është kryesisht për shkak të karakteristikave të trupit të njeriut dhe shekujve të evolucionit. Dikur, rezervat e yndyrës ishin thelbësore për të mbijetuar në mjedise të vështira. Në kuadrin e zhvillimit modern të shoqërisë, dhjami nuk kryen më një funksion kaq të rëndësishëm, por truri ynë antik vazhdon të grumbullojë rezerva për një "ditë me shi".

Kjo është interesante: gratë karakterizohen nga akumulimi i dhjamit nënlëkuror, ndërsa te burrat depozitohet në zonat viscerale. Në të njëjtën kohë, estrogjenet luajnë një rol të madh në prodhimin e yndyrës trupore: gjatë dhe pas menopauzës, kur ndodhin ndryshime hormonale në trupin femëror, mund të vërehet një rritje e vëllimit të belit dhe ijeve.

Përveç kësaj, stilet e jetës moderne shpesh shoqërohen me punë të ulur, dieta jo të shëndetshme dhe stres të rregullt. E gjithë kjo kontribuon në shpërndarjen e pasaktë të yndyrës nënlëkurore dhe formimin e depozitave të theksuara në pjesën e poshtme të barkut.

Organizimi i ushqimit të duhur

Për të djegur dhjamin, para së gjithash, duhet të ndiqni çështjet e ndryshimit të dietës në një të shëndetshme. Në të njëjtën kohë, nuk është aspak e nevojshme të bëni një dietë të rreptë: për më tepër, shumica e këtyre metodave të humbjes së peshës kanë një efekt negativ në shëndetin. Plus, pasi të ktheheni në dietën tuaj normale, vëllimet do të kthehen. Prandaj, në mënyrë që të hiqni yndyrën në pjesën e poshtme të barkut me efikasitet maksimal, është e nevojshme të vendosni ushqimin. Para së gjithash, përjashtoni yndyrnat trans dhe sheqernat falas nga menuja. Kjo do të thotë që ushqimet e shpejta, ëmbëlsirat e blera dhe snacks duhet të hidhen. Gjithashtu, soda e ëmbël dhe lëngjet e paketuara duhet të zhduken nga dieta. Ato mund të zëvendësohen me sukses me fruta dhe manaferra të freskëta, komposto shtëpie dhe zierje. Kur humbni peshë shpejt, duhet t'i përmbaheni dy rregullave më të rëndësishme.

  • Dieta.Përfshini më shumë proteina në menunë tuaj të rregullt. Këto përfshijnë mish të ligët dhe peshk, ushqim deti, vezë, produkte qumështi, soje, bishtajore dhe arra. Nëse nuk doni të kaloni shumë kohë në përgatitjen e ushqimit të shijshëm dhe të shëndetshëm, hidhni një vështrim në shtrëngimet e proteinave. Një gotë e këtij produkti zëvendëson një vakt të plotë, duke siguruar një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë. Në kombinim me aktivitetin fizik, shtrëngimet e proteinave ndihmojnë që shpejt të heqin qafe yndyrën e tepërt dhe të punojnë në mënyrë efektive muskujt. Përveç kësaj, ky produkt është gjithashtu i pasuruar me një kompleks vitaminash dhe mineralesh prej 23 elementësh të nevojshëm për trupin e njeriut. Kjo është një alternativë e shkëlqyeshme për dietat e ngurta me një deficit kalorish: nuk do të vuani nga uria dhe mungesa e lëndëve ushqyese, dhe me orarin e duhur të ushtrimeve, mund të humbni yndyrë në pjesën e poshtme të barkut më shpejt.
  • ModalitetiPër humbje peshe efektive, dietologët rekomandojnë respektimin e një orari të vaktit. Ju duhet të përpiqeni të hani në të njëjtën kohë, dhe pushimi midis vaktit kryesor dhe një meze të lehtë nuk duhet të kalojë tre orë. Kjo do të parandalojë urinë e vazhdueshme dhe ngrënien e tepërt gjatë darkës. Nga rruga, këshilla "mos hani pas gjashtë" është e rëndësishme vetëm për ata që shkojnë në shtrat në nëntë në mbrëmje. Në raste të tjera, vakti i fundit duhet të zhvillohet tre orë para gjumit: në këtë mënyrë nuk do të shkoni në shtrat me stomak bosh, por shumica e ushqyesve tashmë do të absorbohen. Ata që janë mësuar të hanë shumë gjatë natës këshillohen që darkën e tyre të rregullt ta zëvendësojnë me një shkundje proteine. Një racion i tundjes përmban shumë proteina të pastra dhe një kompleks elementësh gjurmë, si dhe L-triptofan, i cili ndihmon në normalizimin e gjumit.

Nëse është e nevojshme, mund të kontaktoni me Klubin e Shëndetit të Jetesës. Një konsulent ushqyes do të sigurojë informacion të verifikuar, zgjedh dhe personalizojë programin dhe do të sigurojë mbështetje. Gjithashtu, specialisti do të kryejë matjet e nevojshme dhe do të regjistrojë rezultatet në mënyrë që të shohë dinamikën. Kështu, do të jetë shumë më e këndshme të ndiqni figurën në një atmosferë miqësore dhe të ngrohtë.

Aktivitet fizik efektiv

Reduktimi i belit dhe heqja e barkut do të ndihmojë kardio. Për vajzat, ato nuk janë të kufizuara në vrapim: lehtë mund të zgjidhni llojin optimal të trajnimit:

  • not dhe gjimnastikë uji;
  • vallëzimi;
  • joga dhe pilates;
  • bodyflex;
  • Hula Hup.

Çdo ngarkesë e zgjedhur do të ndihmojë për të korrigjuar figurën jo vetëm në një vend të caktuar. Pas vetëm disa javësh ushtrime aktive, do të vini re një rënie të belit dhe ijeve, si dhe humbje peshe. Në mënyrë që të arrini një efekt të shpejtë, kushtojini të paktën njëzet minuta në ditë ushtrimeve kardio. Dhe si një stërvitje shtesë, bëjeni një rregull të ecni lart e poshtë shkallëve. Nga rruga, një shëtitje në mbrëmje me një ritëm të rehatshëm jo vetëm që do të ndihmojë në heqjen e barkut, por gjithashtu zvogëlon nivelet e stresit dhe ju jep një gjumë të qetë dhe të shëndetshëm.

ushtrim hollimi i barkut

Ushtrime të frymëmarrjes

Për të humbur peshë shpejt dhe në mënyrë efektive, bëni ushtrimin vakum. Kjo është një asana e yogës që synon përmirësimin e peristaltikës dhe normalizimin e funksionimit të traktit gastrointestinal. Sidoqoftë, përveç këtij efekti, ai ka shumë përparësi të tjera, duke përfshirë ndihmon në punën e të gjithë muskujve të shtypit të barkut, eliminon shpejt barkun e fryrë dhe forcon korse. Për të përfunduar ushtrimin:

  1. Shtrihuni në shpinë, përkulni gjunjët, shtrini krahët përgjatë bustit dhe relaksohuni sa më shumë që të jetë e mundur. Filloni të merrni frymë ngadalë me diafragmën tuaj.
  2. Nxirrni butë, duke u përpjekur të lironi të gjithë ajrin nga mushkëritë tuaja. Pas nxjerrjes së frymës, tërhiqeni stomakun tuaj, duke u përpjekur ta shtypni atë sa më shumë që të jetë e mundur kundër shpinës. Rregullo pozicionin për 10-15 sekonda.
  3. Ngadalë filloni të thithni, duke liruar muskujt e tensionuar.

Ushtrime kryesore për një bark të sheshtë

Për një efekt të theksuar, duhet të kushtoni të paktën tre ditë në javë klasave dhe më pas rezultatet e shpejta nuk do të vonojnë shumë. Çfarë ushtrimesh mund të bëni për të punuar muskujt e barkut dhe për të hequr qafe dhjamin e tepërt në këtë zonë?

Ngritja e këmbëve të zgjatura.Një nga opsionet më efektive për të punuar abdominals dhe kofshët, e cila ndihmon për të arritur një rezultat të theksuar në kohën më të shkurtër të mundshme. Për të kryer stërvitjen, shtrihuni në dysheme me krahët e zgjatur përgjatë trupit. Këmbët duhet të jenë të drejta. Filloni t'i ngrini lart, t'i shtrydhni së bashku dhe të lodhni abs tuaj sa më shumë që të jetë e mundur. Si rezultat, këmbët duhet të jenë në një kënd prej 90 gradë ndaj trupit. Ngrini për disa sekonda në pikën e sipërme, pastaj ngadalë uleni në pozicionin fillestar. Përsëriteni 15 herë, 4 grupe. Me kalimin e kohës, numri i ngritësve mund të rritet pa ulur këmbët tuaja në dysheme, duke i lënë ato 10-20 cm mbi të.

BiçikletaNjë ushtrim relativisht i thjeshtë që ju ndihmon të derdhni dhjamin në bark, vithe dhe kofshë. Përveç kësaj, është e shkëlqyeshme për përmirësimin e rezistencës. Për të bërë ushtrimin, shtrihuni në shpinë me krahët e zgjatur përgjatë trupit. Ngrini këmbët në mënyrë që ijet tuaja të formojnë një kënd të drejtë me trupin. Përkulni gjunjët dhe filloni t’i drejtoni në mënyrë alternative, sikur të jeni duke pedaluar një biçikletë. Sigurohuni që shpina juaj të mos dalë nga dyshemeja, dhe absët të jenë të tensionuar. Bëni ushtrimin për 2-3 minuta derisa të ndiheni të lodhur.

Gjarpërues. Një nga mënyrat më efektive për të humbur shpejt dhjamin në pjesën e poshtme të barkut, si dhe për të arritur një bel të hollë dhe lehtësim të bukur të muskujve. Për ushtrimin, shtrihuni në shpinë me gjunjë të përkulur. Vendosni duart pas kokës ose kryqëzoni mbi gjoks. Filloni të ngrini pjesën e sipërme të trupit, duke devijuar në të djathtë dhe të majtë. Përsëriteni 15 herë në secilën anë, 4 grupe.

Është e rëndësishme! Kryeni të gjitha ushtrimet vetëm pas ngrohjes: kjo do të parandalojë dëmtimet e mundshme, si dhe do të ngopë gjakun me oksigjen, duke rritur efektivitetin e stërvitjes.

Metodat alternative

Ndihmë shtesë në humbjen e peshës mund të sigurohet nga metoda alternative që synojnë të luftojnë peshën e tepërt dhe papërsosmëritë e lëkurës.

Masazh.Kullimi limfatik ose anti-celuliti, ndihmon në fillimin e mikroqarkullimit të gjakut dhe limfës, duke normalizuar proceset metabolike. Bestshtë më mirë të kontaktoni një profesionist, por nëse dëshironi, mund ta bëni vetë këtë masazh. Bëni të paktën tre herë në javë për të përmirësuar gjendjen e lëkurës dhe për të hequr qafe shpejt dhjamin në zonën e problemit.

Trajtimet SPA.Një mënyrë tjetër për të përmirësuar rrjedhën e gjakut dhe për të shpejtuar prishjen e qelizave yndyrore. Mbështjellësit funksionojnë më mirë: ato tonifikojnë lëkurën, përmirësojnë gjendjen e saj dhe ndihmojnë në humbjen e peshës.

Pastrim.Ekspozimi ndaj grimcave eksfoluese jo vetëm që rinovon lëkurën, por edhe e ushqen atë. Përveç kësaj, pastrimi ndihmon në përshpejtimin e rrjedhjes së gjakut në zonën e trajtuar, dhe kjo çon në ndarjen më të shpejtë të yndyrnave. Për efekt maksimal, rekomandohet të përdorni produkte me përbërës natyralë: për shembull, pastrim kokrra të kuqe për rinovimin e menjëhershëm të lëkurës.

stërvitje për të hequr qafe shpejt dhjamin e barkut

Rekomandime shtesë

Efektiviteti i humbjes së peshës varet nga shumë faktorë. Veçanërisht nga nivelet e gjumit dhe stresit. Për të hequr qafe shpejt dhjamin në zonën problematike, mos harroni për rutinën ditore. Ju duhet të flini të paktën tetë orë në ditë në një zonë të ajrosur mirë, duke shmangur ngrënien e tepërt të natës. Gjumi është miku më i mirë i një figure të bukur. Pra, nëse doni të humbni peshë më shpejt, mos harroni për qasjen holistike. Hani më shumë proteina dhe fibra, ushtroni rregullisht, bëni shëtitje në ajër të pastër dhe flini. Brenda disa javësh, do të vini re ndryshime pozitive jo vetëm në figurë, por edhe në gjendjen e përgjithshme të trupit.