Cilat janë përfitimet e dietës Keto për humbje peshe - llojet kryesore, ushqimet e lejuara dhe menutë

Ushqimet për dietën keto

Disa vite më parë, njerëzit u çmendën pas dietave me pak karbohidrate. Megjithatë, me kalimin e kohës ato janë zhytur në harresë. Tani në kulmin e popullaritetit, dieta ketonike për humbje peshe, e cila ju lejon të heqni qafe paund dhe në mënyrë të sigurt kilogramët e tepërt. Kjo dietë është vlerësuar nga shumë gra.

Dietë ketonike për humbje peshe

Kjo është një dietë që nënkupton një përmbajtje të lartë të yndyrës në ushqime. Ekspertët kanë pranuar se dieta ketonike për humbje peshe mund të përmirësojë trupin e njeriut. Menuja për një dietë të tillë zhvillohet nga profesionistë, duke marrë parasysh karakteristikat e trupit të njeriut.

Në mënyrë që të gjitha organet e brendshme të funksionojnë normalisht, nevojitet një sasi e mjaftueshme e glukozës. Trupi nuk e prodhon vetë këtë përbërës, ndaj duhet të shtoni ushqime të pasura me karbohidrate në dietën tuaj.

perime për dietën keto

Nëse hani mjaftueshëm ushqime me proteina, ato do të shpërbëhen nga trupi, duke nxjerrë glukozën. Por glukoza mund të zëvendësohet nga komponentë të tillë si ketonet. Ato bëjnë të mundur rimbushjen me energji, si dhe rivendosjen e mënyrës normale të prodhimit të insulinës. Kjo është arsyeja pse ekspertët priren për këtë dietë efektive.

Llojet kryesore të dietës keto

Ekzistojnë tre lloje të dietës keto, të cilat ndryshojnë nga njëra-tjetra në mënyrën e të ushqyerit dhe rregullat bazë.

 1. Një lloj diete e thjeshtë është dieta standarde. Që në fillim, duhet të llogaritni numrin optimal të kalorive që duhet të konsumoni në ditë. Plani bazë i dietës keto është të hani një sasi të lartë yndyre dhe një sasi minimale të karbohidrateve.
 2. Një dietë e synuar bazohet në përdorimin e substancave të veçanta - riushqyerje. Ky është alternativa më e mirë për t'u kombinuar me aktivitetin fizik. Falë këtyre komponentëve, trupi merr një sasi të mjaftueshme të glukozës. Në këtë situatë, yndyrat reduktohen në mënyrë që trajnimi të tregojë rezultate të shkëlqyera.
 3. Ekziston edhe një dietë ciklike keto, e cila bën të mundur rimbushjen e rezervave të glikogjenit të muskujve. Ky është alternativa më e mirë për ata që janë të angazhuar në ushtrime fizike. Është e nevojshme për të konsumuar një sasi të madhe të karbohidrateve, dhe yndyrna - për të reduktuar. Proteina mbetet në një nivel të lartë. Por ju duhet të monitoroni me kujdes reagimin e trupit tuaj në mënyrë që të mos hasni efekte anësore.

Versioni standard i kësaj diete është i pari. Kushtojini vëmendje intensitetit të stërvitjeve tuaja, si dhe mënyrës sesi trupi juaj reagon. Nëse papritur diçka nuk ju përshtatet, shkoni te një opsion tjetër diete.

Cilat produkte janë të lejuara dhe të ndaluara?

ushqime proteinike për dietën keto

Duke iu përmbajtur kësaj diete, duhet të konsideroni me kujdes zgjedhjen e produkteve nga të cilat përgatitni pjatat. Ekzistojnë lista të bardha dhe të zeza të ushqimeve në dietën keto që duhet t'i shikoni nga afër.

Dieta keto: ushqimet e lejuara

Pra, lista e produkteve të nevojshme në menu është si më poshtë:

 • mish pule, gjeldeti, viçi dhe produkte të tjera;
 • të gjitha llojet e prodhimeve të detit, si dhe peshku i yndyrshëm, i cili gatuhet pa përdorur bukë;
 • perime jeshile, si dhe barishte të freskëta;
 • yndyrna të shëndetshme - mund të përdorni vaj perimesh dhe ulliri për gatim;
 • vezë të ziera ose të skuqura;
 • salcë kosi, krem, kefir dhe kos;
 • lloje të ndryshme arra që ju lejojnë të merrni një nxitje të energjisë;
 • një sasi e vogël e çdo kokrra të kuqe.

Sigurisht, kjo listë e produkteve mund të plotësohet me opsione të tjera. Megjithatë, vetëm ato që përmbajnë më pak se 7% karbohidrate janë të përshtatshme. Duhet të pini të paktën 2 litra ujë në ditë.

Lista e produkteve të ndaluara është si më poshtë:

 • sheqer dhe produkte që përmbajnë sheqer;
 • patate, makarona, bukë dhe oriz;
 • ujë me gazra;
 • çokollatë, akullore dhe ëmbëlsira të tjera;
 • pjekje dhe pjekje;
 • margarinë;
 • pije alkolike;
 • fruta, të cilat përmbajnë një sasi të madhe sheqeri;
 • panxhari dhe karota.

Dieta moderne keto për humbje efektive të peshës nënkupton një ndryshim në menunë e zakonshme. Rishikoni dietën tuaj për të parë nëse po ushqeheni siç duhet. Vetëm në këtë rast, kilogramët e tepërt do të zhduken me shpejtësi, duke mos kujtuar veten në të ardhmen.

Përshkrimi i dietës keto: përfitimet dhe dëmet

Dieta e njohur keto mund të sjellë përfitime dhe dëme për trupin. Para se të kaloni në një dietë të ngjashme, studioni këto pika në detaje.

Nëse i kuptoni të mirat dhe të këqijat e dietës keto, atëherë në fillim duhet të përmendni aftësinë për të përballuar yndyrën. Ai do të shkojë për të ushqyer trupin dhe trurin. Mos harroni se në këtë dietë sasia minimale e karbohidrateve. Por dieta nuk është në gjendje të shkatërrojë indet e muskujve, kështu që mos u shqetësoni për këtë.

Një avantazh tjetër i rëndësishëm është mungesa e urisë. Ushqimet yndyrore mund të plotësojnë furnizimin me elementë gjurmë të vlefshëm në trup. Por ngrënia e ushqimeve të shpejta dhe ushqimeve shumë të yndyrshme është rreptësisht e ndaluar. Ju ende duhet të vëzhgoni përmbajtjen e kalorive, por definitivisht nuk do të vdisni nga uria.

Do të mund të pranoni ftesa nga miqtë për darkë, pasi nuk do të duhet të kufizoheni në përdorimin e produkteve. Të gjithë përbërësit nga të cilët përgatiten pjatat janë të thjeshtë dhe të përballueshëm. Por ju duhet të mësoni të kuptoni me sy se sa ushqim mund të hani.

Ju do të jeni në gjendje të kontrolloni oreksin tuaj. Kjo për faktin se nivelet e ulëta të insulinës në gjak nuk ju bëjnë të ndiheni të uritur. Mendimet tuaja nuk do të jenë të zëna me ushqim, kështu që nuk do t'ju duhet të shpërqendroheni nga detyrat tuaja kryesore.

Avantazhi i fundit është se kilogramët e humbur nuk do të kthehen më në të ardhmen. Ju mund të harroni mbipeshën duke shijuar figurën tuaj perfekte.

Matja e belit gjatë një diete keto

Por një përshkrim i përfitimeve dhe dëmeve të dietës keto nuk mund të bëjë pa disavantazhet e një diete të tillë. Kushtet e veçanta dietike ndikojnë në traktin gastrointestinal. Një person mund të përjetojë probleme të tilla si një ndjenjë e rëndimit në bark dhe fryrje. Kjo për faktin se produktet përmbajnë një sasi minimale të fibrave. Prandaj ia vlen të shtoni në dietën tuaj mollë dhe rrush të thartë.

Gjithashtu, kjo dietë mund të krijojë një mungesë të glukozës në trup. Ndonjëherë reagimi është shumë i paparashikueshëm.

E rëndësishme!

Java e parë e një diete të tillë është mjaft e vështirë. Ju mund të përjetoni probleme të tilla si dobësi dhe marramendje të vazhdueshme. Efekti mund të shihet vetëm pas 3 javësh, gjë që nuk duhet harruar as.

Dieta keto: meny javore për femra

Një menu efektive keto për gratë duhet të përbëhet nga produkte të shëndetshme dhe me cilësi të lartë. Për të përballuar kilogramët e tepërt, duhet të hartoni saktë dietën tuaj.

ditë vakt i mëngjesit vakt pasdite Vakt i mbrëmjes
e hënë
 • një gotë kos;
 • një filxhan çaj jeshil.
 • gjelbërim;
 • mish pule të zier.
sallatë me domate dhe kastravec.
e martë
 • një gotë kos;
 • arra bajame.
 • supë e lehtë me bazë pule;
 • mish pule të zier.
 • djathë i fortë;
 • sallatë me domate dhe kastravec.
e mërkurë
 • një filxhan çaj jeshil;
 • djathë i fortë.
 • kastravec i freskët;
 • vezë të skuqura me feta të holla proshutë.
 • djathë;
 • lule brokoli të ziera në avull.
e enjte
 • një gotë kos;
 • djathë i fortë.
 • brokoli;
 • fileto salmon.
 • sallatë perimesh (çdo perime jeshile);
 • vezë të fërguara.
e premte
 • Një gotë me lëng domate;
 • vezë të fërguara.
 • fileto peshku i pjekur;
 • djathë.
sallatë me domate dhe kastravec.
e shtunë
 • një gotë kos;
 • gjizë e bërë në shtëpi.
 • kastravec i freskët;
 • brinjë të ziera në një tigan.
 • fileto e zier me polok;
 • djathë i fortë.
të dielën
 • gjizë e bërë në shtëpi;
 • fileto peshku i zier ose i pjekur.
 • vezë të skuqura me feta proshutë;
 • djathë i fortë.
 • gjelbërim;
 • fileto salmoni i pjekur në furrë.

Kjo meny javore e dietës keto për gratë përbëhet nga numërimi i numrit të saktë të kalorive. Për ta bërë këtë, mund të përdorni aplikacione speciale që mund të shkarkohen në telefonin tuaj celular. Falë kësaj, do të jeni gjithmonë në formë.

Menyja e dietës ketonike për javën: tabela

Për të përballuar peshën e tepërt pa dëmtuar trupin, merrni përgjegjësinë për përpilimin e dietës tuaj. Mund t'i referoheni tabelës më poshtë.

ditë vakt i mëngjesit vakt pasdite Vakt i mbrëmjes
e hënë
 • vezë të ziera (2 copë);
 • djathë i fortë (30 gram);
 • një koktej me përbërës proteinash (50 gram);
 • një filxhan kafe.
 • mish pule i zier (170 gram);
 • sallatë perimesh (150 gram).
 • fileto salmon (150 gram);
 • tranguj të freskët (2 copë).
e martë
 • omëletë (3 vezë);
 • sallatë me panxharë;
 • një filxhan kafe (150 gram).
 • viçi i ri i skuqur (200 gram);
 • tufë lulesh brokoli të ziera (150 gram).
 • fileto ton (150 gram);
 • asparagus në një kazan të dyfishtë (50 gram).
e mërkurë
 • veze e zier;
 • avokado (0, 5 copë);
 • fileto salmoni i pjekur me domate (150 gram).
 • mish gjeldeti i pjekur (200 gram);
 • djathë i fortë.
sallatë me ushqim deti e veshur me vaj ulliri.
e enjte
 • omëletë (2 vezë);
 • copa të skuqura proshutë;
 • djathë i fortë;
 • një filxhan kafe.
 • mish lepuri në furrë (200 gram);
 • sallatë perimesh (150 gram).
 • karkaleca të ziera ose të ziera në avull (200 gram);
 • sallatë 100 gram (spinaq + djathë i fortë).
e premte
 • vezë të skuqura (2 copë);
 • kërpudha të ziera;
 • djathë i pjekur;
 • një filxhan kafe.
 • biftek derri i pjekur në skarë (200 gram);
 • domate dhe kunguj të njomë në një kazan të dyfishtë (100 gram).
 • ngec në një kazan të dyfishtë (200 gram);
 • sallatë me perime dhe djathë të fortë.
e shtunë
 • omëletë me djathë (3 vezë);
 • sallatë me perime jeshile;
 • një filxhan kafe.
 • viçi i zier (170 gram);
 • brokoli në një kazan të dyfishtë (150 gram).
 • biftek salmon në një kazan të dyfishtë me perime (200 gram);
 • djathë i fortë.
të dielën
 • fileto salmoni i zier;
 • domate në një kazan të dyfishtë (250 gram).
mish derri i gatuar në furrë (200 gram). sallatë me domate dhe kastravec.

Kjo është një tabelë javore e menusë së dietës ketonike që duhet të ndiqni. Nuk duhet të bëni ndryshime shumë të mëdha në të, pasi ushqimet e ndaluara mund të ndikojnë negativisht në rezultatet e dietës.

Nëse bëni gjithçka sipas rregullave, kilogramët e tepërt do të zhduken shumë më shpejt. Trupi do të përfitojë vetëm nga një dietë e tillë.

Receta të dietës keto

Pjatat e shijshme mund të shijohen edhe gjatë një diete. Këtu janë recetat për dietën keto që nuk do t'ju shkaktojë probleme gjatë përgatitjes:

fileto pule me perime për dietë keto

Brokoli i pjekur me djathë të fortë

Për të përgatitur pjatën duhet të merrni:

 • qepë (100 g);
 • brokoli (400 g);
 • krem (100 ml);
 • vezë (4 copë);
 • gjalpë (40 g).

Mënyra e gatimit:

 1. Thyejeni brokolin në lule të vogla. I ziejmë në ujë të vluar me kripë. Kur të kenë kaluar 15 minuta, hiqeni përbërësin nga zjarri dhe kullojeni.
 2. Qepa e prerë në rrathë të hollë. Shtoni gjalpin në një tigan dhe ngroheni në sobë. Hidhni qepën dhe skuqeni për 5 minuta. Duhet ta skuqni derisa të shfaqet një kore e artë.
 3. Qepëve shtoni lulet e ziera të brokolit. Skuqini përbërësit edhe për 5 minuta të tjera.
 4. Rrihni me kujdes vezët në tigan. Përzieni tërësisht të gjithë përmbajtjen e enës.
 5. Grini djathin e fortë duke përdorur një rende rrjetë të imët. Hidhni kremin sipër përbërësit dhe shtoni ngadalë në tigan. Ziejeni ushqimin për rreth 15 minuta. Kapaku i enës duhet të mbyllet. Kripë dhe piper gjellë për shije.

Omëletë e shijshme

Për të përgatitur pjatën duhet të merrni:

 • kërpudha të thata (30 g);
 • vezë (4 copë);
 • vaj ulliri (20 g);
 • proshutë (120 g);
 • djathë i fortë (60 g).

Mënyra e gatimit:

 1. Hidhni ujë të nxehtë në enë dhe vendosni kërpudhat në lëng. Kur të zbuten i presim në shirita të hollë.
 2. Rrihni vezët në një tas të përgatitur. Hidhni vaj ulliri në një tigan dhe vendoseni në zjarr mesatar. Palosni butësisht vezët e rrahura. Më pas shtoni kërpudhat e grira.
 3. Pritini proshutën në kubikë të vegjël. Shtoni përbërësin në produkte të tjera.
 4. Grini djathin direkt në tigan në një rende të imët. Gatuani gjellën për 12 minuta, duke e mbuluar enën me kapak. Kripë dhe piper atë për shijen tuaj.

skumbri aromatik

Për të përgatitur pjatën duhet të merrni:

 • domate (2 copë);
 • skumbri (600 g);
 • karrota (2 copë);
 • limon i plotë;
 • qepë (2 copë);
 • xhenxhefil (lugë çaji);
 • shafran i Indisë (lugë çaji);
 • Barishte Provence (lugë çaji)

Mënyra e gatimit:

 1. Fërkojeni peshkun tërësisht me barishte.
 2. Pritini perimet në kube të vogla. Mbushni skumbri me to. Lëreni peshkun të pushojë për pak.
 3. Ngroheni furrën në 200 gradë. Piqni skumbri për 40 minuta.

Këto janë pjatat më të mira për një dietë të tillë. Ju mund të eksperimentoni në kuzhinë duke përdorur produkte të lejuara për të krijuar kënaqësitë e kuzhinës.

Kundërindikimet e dietës

Ka disavantazhe dhe kundërindikacione që duhet të merren parasysh. Një dietë e tillë është e ndaluar nëse vuani nga diabeti. Trupat e ketonit mund të ndikojnë negativisht në mirëqenien tuaj. Gjithashtu, refuzoni një dietë të tillë nëse jeni të diagnostikuar me probleme me veshkat dhe zemrën. Për njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal, dieta është gjithashtu kundërindikuar.

Njerëzit që përballen me punë mendore kanë nevojë për glukozë të mjaftueshme. Kjo është arsyeja pse një dietë e tillë mund të shkaktojë lodhje. Ju duhet të shtoni vitamina dhe minerale në menunë tuaj që nuk do t'ju lejojnë të vuani nga probleme të tilla.

Dieta ketonike për humbje peshe është vërtetuar se ofron rezultate efektive. Ato ruhen për një kohë të gjatë, kështu që ju mund të shijoni figurën tuaj të hollë.