Dietë me hikërror

Të gjithë e dinë për mençurinë e madhe të murgjve tibetianë. Të gjithë i besojnë. Dhe jo më kot ata zgjodhën hikërrorin për agjërimet e tyre pastruese gjatë meditimit.

qull hikërror për humbje peshe

Çfarë është hikërror i dobishëm

100 g hikërror përmban 313 kilokalori. Për vegjetarianët, hikërrori zëvendëson mishin për shkak të përbërjes së tij unike. Ka pak karbohidrate, por shumë proteina bimore. Ai përmban karbohidrate komplekse që përthithen nga trupi për një kohë të gjatë, që do të thotë se uria nuk ndihet për një kohë të gjatë. Magnezi dhe hekuri, të cilat janë të bollshme në hikërrorin e plotë, trajtojnë aneminë, ndërsa kalciumi dhe kaliumi janë të mirë për flokët, thonjtë dhe lëkurën. Një sasi e madhe fibrash siguron pastrim të rregullt të zorrëve. Lecitina në përbërjen e drithërave "pastron" mëlçinë, dhe rutina heq lëngun e tepërt. Qull hikërror është i dobishëm për "bërthamat", pasi forcon muret e enëve të gjakut dhe ndihmon për të përballuar edemën. Është shumë e rëndësishme që të mos ketë gluten në hikërror, kështu që nuk ka alergji ndaj tij.

Rezulton se duke përdorur hikërror sipas rregullave të caktuara, mund të shpëtoni nga kilogramët e tepërt pa dëmtuar shëndetin dhe shumë shpejt. Dieta me hikërror po fiton popullaritet në mesin e "yjeve".

Përfitimet e kësaj diete

 • disponueshmëria dhe kosto e ulët;
 • mungesa e urisë gjatë dietës - hikërror mund të hahet pa kufizime;
 • efikasiteti (në një javë është e mundur të heqësh qafe 10 paund shtesë);
 • mungesa e kapsllëkut, pasi hikërrori rrit lëvizshmërinë e zorrëve, duke pastruar trupin nga toksinat dhe toksinat;
 • gjatë dietës "largohet" jo vetëm yndyra e tepërt, por edhe celuliti, përmirësohet edhe pamja e lëkurës.

Disavantazhet e dietës me hikërror

 • i përket grupit të "monodieteve" të ngurtë - vetëm qull hikërror dhe kefir;
 • monoton dhe për këtë arsye i mërzitur shpejt;
 • një ndjenjë letargjie, dobësie, ulje të efikasitetit dhe ndonjëherë periudha të humbjes së vetëdijes për shkak të mungesës së vitaminave, glukozës dhe aminoacideve të përjetuara nga trupi;
 • mungesa e proteinave shtazore të nevojshme për punën e muskujve;
 • trupi nuk merr mjaftueshëm sheqer dhe kripë;
 • kilogramët e humbur me shpejtësi mund të kthehen shumë shpejt nëse nuk ndryshoni stilin tuaj të mëparshëm të jetesës.

Receta për humbje peshe në një dietë me hikërror

matja e belit gjatë dietës me hikërror

1. Faza përgatitore

Nëse merret vendimi për të filluar një dietë me hikërror, atëherë duhet të rezervoni në ditë:

 1. një gotë (200 - 220 g) hikërror, nga e cila përgatitet qulli i hikërrorit sipas recetës së mëposhtme: në mbrëmje, derdhni një gotë hikërror të larë me dy gota ujë të valë, mbështilleni në një batanije dhe lëreni deri në mëngjes;
 2. pije mjalti, për përgatitjen e së cilës duhet të holloni një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë të zakonshëm;
 3. litër kefir pa yndyrë.

Ka pak kundërindikacione për dietën e hikërrorit. Kjo është:

 • ulçera në stomak;
 • gastrit me aciditet të lartë;
 • hipertensioni;
 • anemi;
 • diabeti mellitus (me kujdes! );
 • aktivitet i lartë fizik;
 • shtatzënia dhe ushqyerja me gji.

Nëse plotësohen të gjitha kushtet, mund të filloni!

2. Faza e dietës

Kohëzgjatja e dietës së hikërrorit është të paktën një javë, por jo më shumë se dy. Mund ta përsërisni vetëm pas tre deri në gjashtë muaj.

"Sekretet" kryesore:

 • gjatë ditës, në disa doza (4-5 herë), duhet të hani qull hikërror pa kripë, erëza dhe sheqer, të përgatitur një ditë më parë nga një gotë hikërror;
 • hikërror nuk duhet të zihet, pasi të gjitha substancat e dobishme dekompozohen kur nxehen;
 • lejohet të shtohet salcë soje jo-OMGJ në qull gjatë vakteve (e padëshirueshme! );
 • lejohet të pihet një litër kefir 1%, një gotë me mjaltë dhe një filxhan çaj jeshil;
 • nuk ka kufizime për ujin;
 • lejohet një rostiçeri në formën e një molle, grejpfrut ose portokalli;
 • përjashtoni marrjen e ushqimit 3-4 orë para gjumit;
 • merrni një multivitaminë gjatë dietës.

3. Faza e daljes nga dieta

Zgjat të paktën dy javë dhe duhet të jetë e qetë. Mund të konsumohen maksimumi 1500 kilokalori në ditë. Ëmbëlsi, mielli dhe yndyra futen në dietë gradualisht. Shmangni ushqimet që përmbajnë konservues. Gjatë kësaj periudhe, dieta e aktivitetit fizik duhet t'i japë përparësi ecjes.

Këtu është një shembull i skemës "dalje":

 1. Dita e parë: sasia e hikërrorit duhet të përgjysmohet, duke e zëvendësuar me perime, duke përjashtuar patatet;
 2. të nesërmen: lejohen pak djathë, kos me pak yndyrë dhe fruta;
 3. Dita e tretë: duhet të hani mëngjes vetëm me hikërror, dhe për drekë prezantohet oriz me perime të ziera, për një rostiçeri pasdite - 200 g sallatë perimesh, dhe për darkë - një vezë e zier ose supë perimesh;
 4. Dita e 4-të: shtohet mish i zier ose i pjekur (për shembull, gjeldeti, gjoksi i pulës, viçi), tërshëra dhe buka e thatë e thekrës;
 5. Dita e 5-të: duhet të përjashtoni hikërrorin, duke e zëvendësuar me oriz, tërshërë dhe të futni një gotë qumësht 1. 5% në dietën e përditshme.

Truket e dietës me hikërror

 • Nëse duhet të gatuani shpejt qull hikërror për një dietë, mjafton të "avulloni" drithërat për dy orë në një termos.
 • Për ta bërë dietën më efektive, nuk duhet të pini hikërror me kefir. Kefiri mund të pihet vetëm një orë e gjysmë pas ngrënies së qullit.
 • Menjëherë pas zgjimit në mëngjes, duhet të pini një gotë ujë në temperaturën e dhomës, e cila do t'ju lejojë të filloni funksionimin e duhur të sistemit tretës.
 • Sa më shumë ujë të pini në ditë, aq më efektive është dieta me hikërror. Përshpejton të gjitha proceset e tretjes dhe largon toksinat nga trupi.
 • Nëse pini lëngun e trëndafilit gjatë një diete, shkalla e humbjes së peshës do të rritet.
 • Nuk ka nevojë të përpiqeni të hani më pak dhe të duroni urinë - kjo ngadalëson shkallën e humbjes së peshës.
 • Sigurohuni që të plotësoni dietën tuaj me stërvitje. Më efektive janë noti, gjimnastika dhe ecja.

Modifikimet e dietës së hikërrorit

hikërror me fruta të thata për humbje peshe
 1. Dietë me hikërror me fruta të thata. Ky opsion për dhëmbin e ëmbël është projektuar rreptësisht për dy javë. Qullit të hikërrorit, çdo vakt i shtohen 2-3 fruta të copëtuara me kajsi të thata, fiq ose kumbulla të thata, të cilat do t'i japin ushqimit një shije të këndshme. Sasia ditore e frutave të thata nuk duhet të jetë më shumë se 100 g.
 2. Dietë me hikërror me perime, fruta dhe djathë. Ky është një version i lehtë i dietës së hikërrorit. Frutat shtohen çdo ditë në dietë (pa qershi, banane dhe hurma), 20-30 g djathë me pak yndyrë dhe perime të freskëta ose të ziera në avull (përveç atyre me niseshte).
 3. Dietë me lëng hikërror. Kohëzgjatja e tij është 7-10 ditë. Duhet të ketë tre metoda kryesore të qullit të hikërrorit. Midis tyre duhet të pini lëngje të shtrydhura fllad pa sheqer dhe kripë: grejpfrut, karrota-panxhar, kastravec-selino, lakër mollë ose portokall. Kjo lloj diete me hikërror tolerohet lehtësisht.
 4. Dietë me hikërror forcues. Me këtë opsion, ju mund të hani vetëm tre herë në ditë, por vëllimi i porcioneve rritet ndjeshëm. Për mëngjes, mund të shtoni 125 g gjizë në hikërror të zier me avull. Dreka është krejtësisht "mbretërore": hikërror, sallatë me vaj vegjetal dhe 100 g mish viçi të zier.

Dita e shkarkimit në hikërror

hikërror me arra dhe kefir për humbje peshe

Në një ditë, ju lehtë mund të humbni 1 - 1, 5 kg. Nëse keni nevojë të ruani peshën, mjafton një ditë shkarkimi në muaj. Nëse keni nevojë të humbni peshë, do t'ju duhet të kaloni dy ditë shkarkimi në javë, për shembull, të hënën dhe të enjten.

Brenda një dite, duhet të hani qull të bërë nga një gotë drithëra, të mbushur me 500 ml ujë të vluar gjatë natës. Hikërrori hahet në 3-4 doza. Gjithashtu lejohet të pihet një litër kefir pa yndyrë. Mund të pini çaj jeshil.

Dieta me hikërror është shumë strikte, e kënaqshme dhe super efektive! Ajo nuk është e zhgënjyer.